Върховният административен съд (ВАС) обяви за нищожно решението на кабинета "Донев 2" от април 2023 г., с което той оттегля предложението от Министерския съвет (МС) до президента Румен Радев да издаде указ за обособяване на Обзор като самостоятелна община. Това става ясно от съобщение на съдебната институция.
С оттегленото предложение се предвижда с указ от държавния глава да се утвърдят границите и административния център на създадената нова община с административен център Обзор и промените в границите на община Несебър, в състава на която влиза градът преди измененията, за които гласуваха местните жители на референдум през 2021 г. Второто служебно правителство на Гълъб Донев отменя решение на МС от 2021 г. за административно-териториална промяна за отделяне на населени места от община Несебър и създаване на нова община с административен център град Обзор.
Делото във ВАС е образувано през 2023 г. по жалби на кмета на Обзор, група физически лица и Инициативен комитет за обособяване на новата община.
От Върховния административен съд обясняват, че съгласно чл. 98 т. 5 и чл. 102, ал.1 от Конституцията президентът утвърждава промени на границите и центровете на административно-териториалните единици по предложение на Министерския съвет. От ВАС допълват, че предвиденото в основния закон правомощие на МС е за отправяне на предложение до държавния глава да утвърди промени на границите и центровете на административно-териториалните единици. От уточняват, че чл. 9 на Закона за административно-териториалното устройство на Република България регламентира сложен фактически състав, при осъществяването на който и при наличие на предпоставките на чл. 8 или на чл. 9, ал. 3 от същия закон се създава нова община.
Върховните магистрати заявяват, че в случая Министерският съвет не може да отмени акта си нито служебно, нито по искане на заинтересована страна. "Нещо повече, веднъж след като е отправено предложението до президента за издаване на указ по чл. 98, т. 5 от Конституцията, изцяло в правомощията на този орган е да разреши отнесения до него въпрос. Нито Конституцията, нито Закона за административно-териториалното устройство на Република България (ЗАТУРБ) предвиждат правомощие на Министерския съвет да оттегля или отменя решенията си по чл. 9, ал. 1, т. 6 ЗАТУРБ, включително и тези, взети при условията на чл. 8, ал. 3 ЗАТУРБ", отбелязват от ВАС.
Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на Върховния административен съд.