Депутатите приеха Националната здравна стратегия за 2008 -2013 г. и плана за действие към нея.

Седем са заложените приоритети в стратегията, сред които подобряване на достъпа, качеството и ефективността на спешната и извънболнична медицинска помощ и преструктуриране, оптимизиране и ефективно управление на болничната помощ.

Осигуряване на финансова устойчивост на системата на здравеопазването и внедряване на подхода "здраве във всички политики" също са сред основните цели, поставени в документа.

Резултатът следва да е преструктурирана, реформирана, финансово устойчива и ефективна здравна система, която осигурява качествени здравни грижи по промоция, профилактика, лечение и рехабилитация.

Въз основа на набелязаните приоритети са разработени и девет стратегически цели - здраве и профилактика на болестите, осигуряване на лекарствени продукти и медицински изделия, съответстващи на потребностите и икономическите възможности на населението.

В стратегията е залегнало постепенно решаване на проблема с недофинансирането на медицинските дейности и въпросът с нерегламентираните плащания и корупцията.

Това е една много важна крачка напред", подчерта министър Евгений Желев във вчерашното си изказване пред парламента и посочи, че стратегията е станала национална, защото е разработена от различни специалисти, от представители на обществения сектор, синдикатите, работодателите и е била широко обсъждана.

Той заяви, че до голяма степен е налице политически консенсус около документа.

Бюджетът на цялата Национална здравна стратегия 2008-2013 г. е приблизително 15 млрд. лв. - по 3 млрд. лв. за сектора годишно, като всеки годишен план на база на стратегията ще разполага с толкова пари, колкото парламентът отдели и съответните политики ще бъдат покрити с толкова средства, колкото народното представителство определи за здравеопазване.

Според министър Желев няма как да се направи финансов план за стратегията за пет години напред.

Сигурните средства за следващите пет години са 60 милиона лева от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберколоза и малария, 147 милиона лева за здравеопазване по програма "Регионално развитие", 19 милиона лева по програма "Човешки ресурси" за профилактика на онкозаболяванията и 5 милиона лева за промоция на здравето.