Ако не се актуализира бюджетът на НЗОК и не се предприемат антикризисни мерки, то през август или септември парите за лекарства ще свършат.
Това заяви Маргарита Грозданова от дирекция „Лекарствена политика" на здравната каса, цитирана от health.bg
Вероятно, ако така вървим, някъде август - септември парите ще свършат. Убедена съм, че ще намерим алтернатива и няма да стигнем до този драстичен момент, посочи тя.
По-късно днес стана ясно, че Българският лекарски съюз е поставил пред здравния министър проф. Анна-Мария Борисова въпроса за увеличаване бюджета на НЗОК за 2010 г. с 200-250 млн. лв.
Това съобщи след двучасова среща с проф. Борисова председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов, информира zdrave.net.
Парите трябва да дойдат от резерва на касата в БНБ. Лекарите се надяват това да стане до края на май, за да се възстанови ритмичността на плащанията към изпълнителите, обясни д-р Райчинов.
И според лекарите, и според министър Борисова, забавянето на плащанията води до проблеми в здравната система - до рискове за пациентите и до демотивиране на лекарите да участват в реформата.
Вижданията ни са общи, но тя има лостовете да въздейства в Министерски съвет. Ние си имаме своите и се надяваме това да стане бързо, каза още д-р Райчинов.
Просто системата не може да работи без тези пари и мисля, че не е необходимо много да убеждаваме правителството, добави той.
Председателят на лекарската съсловна организация определи днешната среща като „работна среща с делови характер" и оспори твърденията за липса на комуникативност у новия здравен министър.
Стана още ясно, че министър Борисова е съгласна с исканията на лекарите, гласувани от последния събор на съсловната организация - за електронната здравна карта, за национална здравна карта, за специализация и квалификация на кадрите, за преструктурирането на болниците и извършване на дейност според ниво на компетентност и т.н.
Ако има различия, те са по-скоро в детайлите, обясни д-р Райчинов и даде пример с виждането на ръководството на БЛС, че националната здравна карта трябва да е задължителна само за държавните лечебни заведения.
Днес министър Борисова и ръководството на БЛС се договориха да провеждат ежемесечни срещи по конкретни проблеми, а при необходимост ще има и извънредни срещи.
Мнението Ми
на 03.05.2010 в 20:48:53 #2Леле какви късметлии !!! Моите пари свършиха преди три месеца !
mrKrastev
на 03.05.2010 в 20:31:46 #1Tъпите комунета и отрепките им цял живот се опитват да плашат и така да грабят. Но вече не минава. Никой не го е страх от глупостите им. Пари ще се намерят.