Лекари и пациенти заедно протестираха срещу делегираните бюджети на болниците.
30-ина души се събраха пред Министерски съвет.

И лекари, и пациенти са категорични, че делегираните бюджети по никакъв начин не решават проблемите в здравеопазването - дори създават нови затруднения.

Протестиращите изтъкнаха, че делегираните бюджети ще премахнат конкуренцията между болниците, спират инвестиционния процес и водят до задълбочаване на дълговете на болниците. Този вид бюджети ограничават и правото на свободен избор на пациентите, посочиха още събралите се пред МС.

"Ще предложим, след като се администрира здравният сектор, да администрираме адвокатите, магазините, да администрираме хотелите - на брой население по един хотел, по един адвокат, по един магазин, по един голям супермаркет", коментира Теодора Захариева, председател на Български пациентски форум.

По думите й е крайно време държавата да разбере, че трябва да остави на пазарните механизми да управляват и здравната система. Според Захариева конкуренцията между лечебните заведения води до по-високо качество на здравеопазването.

Теодора Захариева добави, че самият излишък, който е в БНБ, показва, че пари има. Не можем да се съгласим, че в сферата няма пари, изтъкна тя.
„Реформите, които се правят в здравеопазването, изцяло отблъскват частните инвеститори", категорична беше Захариева.

От своя страна председателят на БЛС Цветан Райчинов заяви, че не може да каже откъде изтичат парите за здравеопазване или къде са средствата за здравеопазване.

Попитан защо съюзът подкрепя протеста, той отговори: "Не виждам нещо, което да не подкрепим. Техните искания съвпадат с исканията на лекарите".

„Искаме да работим нормално, да имаме достатъчно средства да си вършим работата и да гарантираме и обслужване и качество", категоричен бе председателят на БЛС. Според него с орязани средства качество не може да има.

Протестиращите изразиха готовност да потърсят и съдействие от посолствата на страните в България. Стана още ясно, че лекарите са готови за ефективен протест през есента.

„Последното място, на което искат да бъдат лекарите, е улицата", коментира Райчинов и добави, че медиците се надяват до есента да се вземе разумно решение за българското здравеопазване.

По-късно здравният министър Ана Мария Борисова се срещна с протестиращите. Инициативата за тази среща е била по молба на премиера Бойко Борисов.

След като протестиращите настояха за среща с министър-председателя, такава беше организирана.

"Правим услуга и на вас, защото ще работите по-спокойно, както Министерство на здравеопазването, така и НЗОК", подчерта преди това Захариева пред Ана Мария Борисова.

След срещата представителите на пациентските организации не са единни за това дали е имало полза от нея.

След като повече от час лекари и пациенти обясняваха своите проблеми, пациентите останаха по-доволни.

Теодора Захариева подчерта, че протестът не е за оставки, а за да бъдат чути.

За пореден път премиерът вади топлите картофи, а самата министър Борисова успяхме да я убедим, че част от по - нисшия административен персонала я подвежда, изтъкна Захариева.

Лекарите са притеснени от факта, че делегираните бюджети ще останат, а Борисов е съгласен с тази политика. Лекари изтъкнаха, че ще бъдат преструктурирани болници, което по думите им означава затваряне на лечебни заведения.

По разпореждане на премиера Бойко Борисов ще бъде сформирана работна група към НЗОК, която да изготви алтернативни предложения срещу въвеждането на делегираните бюджети в болниците.

Междувременно стана ясно, че правителството намалява средствата, които хазната отпуска на общините за финансиране на държавните дейности. Между 3 и 12% са съкращенията в здравеопазването. Изключение прави само издръжката на психодиспансерите.