Аптечна карта ще показва къде в страната има дефицит на фармацевтични услуги и ще дава възможност за разкриване на филиали на "аптеки майки".
Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков обясни идеята на законопроекта, в който е залегнала тази визия.
По думите му, в малките населени места не е прецедент да няма аптека, а да има хронично болни и инвалиди, които да се нуждаят от достъпни лекарства. Именно в услуга на тези групи МЗ ще разработи аптечна карта, която ще покаже къде липсват аптеки.
Ще се даде възможност аптеки от съответната област да отворят филиали там. "Те ще работят частично - 2-3 пъти седмично по 4 часа, с помощник или магистър фармацевт", разясни идеята Пенков.
Там, където няма интерес за филиал, ще може да преминава мобилна аптека. Това ще може да е социална функция и на държавата или на общините. Стана ясно, че там, където аптечната карта покаже повече от нужните аптеки на глава от населението, няма да тегне забрана за откриване на нови такива.
Междувременно от здравното ведомство обявиха, че в момента тече обработката на последните протоколи от Фонда за лечение на деца в чужбина, като до понеделник всичко ще е разплатено. Трябва да се издължим на чуждестранните фондове, обясни Пенков.
Пари има, гарантира МЗ с убеждението, че няма загуби, щом става въпрос за лечението на български деца.
Нарушение от фонда ни обаче има - налице е юридически казус, в който протоколите са пращани в чужбина от лице, което не е оторизирано - по правило от наша страна те трябва да са подписани от министър или шеф на Касата. Проверка тече, ще има доклад, увери Пенков.