Окръжният съд в Плевен даде ход на делото за пожара във влака София-Кардам, който стана в края на февруари миналата година. Тогава загинаха деветима души.
В залата присъстват и тримата подсъдими - кондукторът на кушет-вагона, началникът на влака и тогавашния заместник директор в системата на БДЖ. От призованите за днес 10 свидетели не се яви само един, информира БНР.
Магистратите започнаха разпита с Васил Вичев, баща на изгорелия във влака 25 годишен Даниел, който е направил собствено разследване по трагичния инцидент. Пътници от влака са му разказали, че още на гара София в кушет-вагона е миришело на бакелит, но никой от персонала не е реагирал.
По време на пожара никъде в съседните вагони не е бил открит изправен пожарогасител. Вичев каза още, че шафнерът е поискал мобилен телефон от пътник, за да съобщи за инцидента.
Всичките девет жертви при пожара във влака София-Кардам от 28 февруари м.г. са загинали от отравяне с токсични вещества, след което телата на пътниците са изгорели до неузнаваемост.
Това сочат данните на съдебно-медицинската експертиза на четири вещи лица от катедра "Съдебна медицина" в Плевен.
Лекарите, извършили аутопсията на жертвите след произшествието, потвърдиха пред Окръжния съд в Плевен заключенията си. Ръководителят на катедрата доц. д-р Петко Лисаев даде и своето заключение за влиянието на поетия алкохол от подсъдимия шафнер на изгорелия кушет вагон малко преди пожара.
Според вещото лице, няма сведения служителят да е бил пиян или тежко пиян. Той сам е признал, че е пил половин час преди пожара без поемане на храна.
Анализът на доц. Лисаев доказва, че в това състояние служителят е можел да действа адекватно по време на инцидента.
Той не е бил повлиян или, ако е бил повлиян, това е можело да се установи само с целенасочени изследвания, а сведенията бяха несигурни и по отношение на количеството на изпития алкохол, и по отношение на градуса на алкохола, уточни доц. Лисаев извън съдебната зала.
Направихме изчисления, за да установим какво е било повлияването, допълни той. По думите му 0.20-0.90 промила алкохол в кръвта на шафнера може да означава опиване, да има нарушена координация, но видимо не се е виждало, че е опиянен. Заседанието на съда продължава с разпит на свидетели.