Докладът на Европейската комисия не е оценка само за работата на Висшия съдебен съвет (ВСС), препоръките трябва да се гледат като цяло и касаят всички институции в държавата.
Такъв е изводът на ВСС от последната мониторингова оценка на Европа за напредъка на страната ни в правосъдието и борбата с организираната престъпност.
Припомняме, ЕК размаха пръст именно срещу ВСС и той понесе най-голямата част от записаните критики и препоръки.
Представляващият ВСС Соня Найденова описа подробно на пресконференция първите изводи на висшите магистрати от получения доклад, но няколко пъти уточни, че това е само прочит на записаното в доклада, окончателната оценка не е факт и тепърва ще се направи пълен анализ на доклада и на дадените препоръки и разработване на план с конкретни мерки.
Найденова обаче отсече, че тя няма как да даде отговор на въпроса дали предстоят оставки във ВСС, но се опита да обясни тежките думи на Европа с поговорката „Който не работи, не греши".
„Много бих искала да го кажа, но това не би се приело като достатъчно от всички наблюдатели отвън", все пак обясни думите си магистратът.
На въпроси какъв е изводът на ВСС от констатацията, че парламентарната квота е проводник на политическо влияние, Соня Найденова заяви, че не би си позволила да коментира изводи на Европейска комисия и й трябват факти за думите. Мълчание последва на въпрос дали ВСС не приема мониторинговия доклад като достатъчен факт.
Още в началото на прочита представляващият ВСС изтъкна, че докладът дава обективна оценка на състоянието на държавата по отношение на правосъдието, борбата с корупцията и организираната престъпност.
„ВСС приема отправените препоръки", увери Найденова и призна, че има много какво да се желае в работата на съвета.
Тя обърна внимание и на това, че през целия период на политическа нестабилност съдилищата и прокуратурата са били тези институции, които са работили непрекъснато.
Положителна оценка за работата на ВСС Найденова откри в думите за предстоящия избор на председател на Върховния касационен съд (ВКС) и се похвали, че той вече е един по-отворен и прозрачен процес.
„Двамата кандидати ще бъдат оценявани на базата на техния опит", увери Найденова и изтъкна, че за първи път е имало открит дебат между двамата кандидати. „Процедурата за избор на ВКС е пример за един напредък, който България е постигнала при изпълнението на препоръките на ЕК", се похвали Соня Найденова.
Като друг плюс в доклада тя изтъкна някои важни управленски мерки на ВСС, сред които изследването на натовареността на магистратите, предстоящата реформа на съдебната карта, въвеждането на ясни процедури и стандарти за санкции.
„Надяваме се, че този доклад на ЕК няма да се използва за задълбочаване на противоречията или противопоставянето между власт и институции", призна още Найденова и призова: „Те да послужат за обединение, с което ще се постигне реален напредък за цялата ни страна."
С „Който не работи, не греши" ВСС прие критиките в доклада на ЕК

Източник: БГНЕС
Соня Найденова
ARROGANTS
на 28.01.2015 в 16:41:04 #1Проблемът е, че който не работи пак греши!