Бизнесмен от София е бил измамен с над 1 милион лева, след като е бил подлъган да се регистрира в платформа за криптовалута. Парите били превеждани по банкови сметки на "финансови мулета" в продължение на близо четири месеца с обещанието да бъдат инвестирани в криптовалута със сериозна печалба, съобщи БНР.

По случая се провежда разследване от Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП).

Началникът на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП призова чрез националното радио хората да не се доверяват на подобни платформи. "Да внимават с кого комуникират, какви свои лични данни предоставят, да не се подмамват от оферти за бързо забогатяване или утрояване на техните финансови средства. Особен индикатор е това, че комуникацията се води в криптирани приложения, които после е изключително сложно за нас, като правоохранителни органи, да намерим хората, които са си чатили с нашата жертва", посочи той.

МФ: Дейността по издаване на криптоактиви не е регулирана

МФ: Дейността по издаване на криптоактиви не е регулирана

Времената комисия за Nexo навлиза неумело в тематиката

От ГДБОП заявяват, че подобни измами се извършват от чужди граждани, парите се изпращат на различни места в света: "Част от нашите разследвания, а и по данни на наши международни партньори, извършители на подобни инвестиционни измами са от държави в регионите на Близкия изток, или Хонконг, Малайзия, Индонезия и Китай."

От МВР обясняват каква е схемата на измамниците: "Българските жертви са разпращали различни суми, от рода на около 20 хиляди лева, на различни банкови сметки в Лондон, Португалия, Полша, Турция, Хонконг и т.н., но накрая техните пари стигат до банкови сметки, контролирани от финансови мулета и други организирани престъпни групи, които изпират тези финансови средства. Хората, които извършват инвестиционната измама са част от една организирана престъпна група, а хората, които изпират парите естествено са в колаборация с първите."