Специализираното звено „Антикорупция“ (СЗА) при Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт в Софийския градски съд срещу Мирослав М.  – началник отдел в Специализирана дирекция „Финансова сигурност“ на ДАНС, съобщиха от прокуратурата.

Обвинението е за разгласяване на държавна тайна, класифицирано по чл. 357 ал.2 пр.1 вр. с ал.1 във вр. с чл. 26 НК. Според текста на НК, формулираното обвинение е: "Който разгласи информация, представляваща държавна тайна, която му е била поверена или станала известна по служба или работа, както и този, който разгласи такава информация, като съзнава, че от това може да последват вреди за интересите на Република България, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с лишаване от свобода до пет години.

Обвинението на служителя на ДАНС е определено според алинея 2: "Ако от деянието са настъпили или могат да настъпят особено тежки последици за сигурността на държавата, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години". Според информацията от прокуратурата, за престъплението по чл. 357 ал.2 пр.1 вр. с ал.1 във вр. с чл. 26 НК се предвижда наказание лишаване от свобода от 5 до 15 години.

От прокуратурата обявиха, че обвинението срещу Мирослав М. е за това, че в периода от 27 септември 2013г. до 01 октомври 2015г. в гр. София,  при условията на продължавано престъпление е разгласил информация от 11 класифицирани документи, представляваща държавна тайна, която му била поверена по служба, като от престъплението са настъпили особено тежки последици за сигурността на държавата.

Разследването на СЗА е установило, че в инкриминирания период Мирослав М. е разгласил информацията в 11 / единадесет/ класифицирани документи, като предоставил копия от тях на бивш доброволен сътрудник  на НСС-МВР и ДАНС и го използвал, за да си набави допълнителни парични средства.

Бившият доброволен сътрудник – свидетелят С.В. е подпомагал с

информация службите от септември 2006г., но никога не е имал разрешение за достъп до класифицирана информация.

През месец март 2015г., поради загуба на оперативни позиции, доброволният сътрудник бил изключен от апарата на сътрудниците на ДАНС, но не бил лично уведомен за това. Тези обстоятелства станали известни по служба на Мирослав М., но той в нарушение на служебните си задължения продължил контактите си със С.В. и му възлагал събиране на информация за лица и фирми, за които ДАНС извършва проверки.

Мирослав М. се срещал с бившия доброволен сътрудник в офис в гр. София, където му възлагал разширяване на информацията за разработвани от ДАНС лица и фирми. Предоставял му изнесени от него класифицирани документи, в които се съдържала информация за лицата и фирмите и позволявал изготвянето или лично изготвял копия на секретните документи.

Документите били снимани с телефона на С.В. или на копирна машина. Мирослав М. възлагал на бившия сътрудник провеждане на срещи с лицата и представители на фирмите и му давал указания да внушава на лицата, че трябва сами да предложат „помощ за службата“ под формата на ежемесечни парични суми, за да нямат проблеми с ДАНС. Мирослав М. уверявал С.В., че паричните суми от лицата и фирмите ще се ползват за гориво и консумативи на ДАНС, тъй като бюджетът им бил драстично намален.

По този начин Мирослав М. разгласил информацията, класифицирана като държавна тайна в 11 документа, засекретени по надлежния ред.

От това престъпление са настъпили особено тежки последици за сигурността на държавата, тъй като информацията, съдържаща се в документите разкрива данни за събития и действия против икономическата и финансова сигурност на държавата, разкрива оперативния интерес на службата към лицата, събраната вече информация за тях и други лица, извършили или подготвящи се да извършат престъпления, застрашаващи националната сигурност, гласи съобщението от прокуратурата.

Информацията в 11–те документа съдържа сведения за използваните от службите за сигурност оперативни  методи и средства, както и за доброволните сътрудници, подпомагащи службите, което е могло да доведе до застрашаване живота и сигурността на последните и до възпрепятстване на работата по оперативните дела.

На 01 октомври 2015г. в служебното помещение в сградата на ДАНС и в дома на Мирослав М.  разследващ екип от СЗА извърши  претърсвания, при които бяха открити и иззети веществени доказателства, подкрепящи повдигнатото обвинение. 

В хода на разследването са разпитани 45 свидетели, 5 вещи лица са изготвили съдебно – техническа, графологическа, тълкувателна и комплексна експертизи, използвани са специални разузнавателни средства.

Мирослав М. бе с мярка за неотклонение „задържане под стража“ до 21.04.2016г., но поради влошено здравословно състояние, съдът измени мярката му за неотклонение в „домашен арест“. На Мирослав М. е наложена и мярка за процесуална принуда „забрана за напускане пределите на страната“.

Предстои Софийски градски съд да насрочи разглеждане на делото.