Имало е опит за въздействие по отношение на решението за отхвърляне на 11 проекта по програма САПАРД от страна на бившия зам.-директор на ДФ „Земеделие" Димитър Карамишев.

Това съобщи бившият изпълнителен директор на фонда Асен Друмев след второто заседание по делото за източване на близо 8 млн. евро по програма САПАРД.
Друмев, който се яви като свидетел, заяви, че има тази информация от началника на отдела „Европейски схеми" към фонда.

В съдебна зала той обвини Карамишев в съпричастност към действията на ДФ „Земеделие". Според Друмев неправомерните действия на Карамишев са били по отношение на анализа на новите 11 проекта, които не са отговаряли на новите условия на програма САПАРД и за това не са били одобрени.

Карамишев не само, че не е подкрепил становището на експертите, които са обработвали проектите, но и не е действал с необходимата бързина по отношение на анализа и установяване на истината за 7 други проекта.

През март 2006 година в ДФ „Земеделие" се получава секретно писмо от ЕК с молба да бъдат разгледани и анализирани и проучени 7 проекта по САПАРД и 2 физически лица - Марио Николов и Радмил Петров.

„Людмил Стойков няма нищо общо с това дело", коментира бившият миноритарен собственик на фирма „Еврофриго".

Още...

От фонда започват проверки по сигнала на ЕК, но в 4 от предприятията е отказан достъп на експертите до машинните помещения.

Според показанията на Друмев единствено в едно предприятие в Шумен е имало видими сигнали, че се извършва работен процес, но не всички машини, за които е била изплатена физическата помощ, са били на място.

Установено е и че фирма „Еврофриго", която се разглежда в настоящето съдебно производство като средство за източване на пари по САПАРД, е функционирала, но не по предназначената си дейност - месопреработка.

Проверяващите органи са установили, че фирмата е извършвала търговия на едро. 10 дни по-късо следва втора проверка, чиито резултати почти напълно дублират първите.

В последствие от ДФ „Земеделие" изискват от 3 от общо седемте дружества да изплатят обратно отпуснатите им субсидии и започват нови проверки по останалите 4 проекта.

11-те отхвърлени проекта, заради които Друмев твърди, че Карамишев е лобирал, са били пряко свързани със седемте дружества, подали скандалните 7 проекта.

Следващото заседание по делото срещу деветимата обвиняеми за източване на САПАРД ще бъде на 21 януари 2009 г., когато ще бъдат изслушани и останалите 14 свидетели.