emaxpress
Най-често софиянци (39%) се обръщат за помощ към първата национална информационна линия за наркотиците и алкохола у нас. Над 1 000 души са потърсили операторите на линията от старта й през февруари 2009г. до момента.

Информационната линия е изградена от Асоциацията за рехабилитация на зависими „Солидарност" с финансовата подкрепа на Програма „Матра" на Министерство на външните работи на Холандия.

Данни за дейността на информационната линия бяха представени по време на кръгла маса „Наркотиците и нашите деца. Навремени действия срещу закъснели решения".

Значително по-малък процент обаждания са регистрирали операторите на информационната линия на хора от Пловдив (5%) и Бургас (4%). Нисък процент обаждания имат и градовете Варна и Стара Загора, макар че употребата на наркотици не е по-малко сериозен социален проблем там.

От февруари 2009г. до ноември 2010г. близо 1 200 души са се обърнали за помощ към линията по телефон, чат, форум или е-мейл. Повече от една трета от тях (37%) са се обадили, за да потърсят възможност за лечение и рехабилитация на лична зависимост или за близки.

Проблемното вещество, за което най-често е търсена помощ, е алкохолът - 32% от случаите. Веднага след това се нарежда хероинът - 21%, канабисът 14% и амфетамините - 7%.

Най-честата комбинация от вещества, за които се търси контакт в националната информационна линия, е амфетамини и канабис. Обикновено първият контакт с операторите на линията се осъществява от родителите на младежи на възраст 16 - 26 години, които употребяват или имат проблем с наркотични вещества, и много по-рядко от самите употребяващи, сочи тенденцията.

От представените данни стана още ясно, че 52% от контактите с линията са подадени сигнали, свързани с употреба на наркотични вещества от деца.

На второ място са контактите, при които се съобщава за употреба от роднини. Само 15% от обажданията са във връзка с лична употреба. 37% от обадилите са насочени към лечение и рехабилитация. 9% са насочени към детоксикация. 66% от обажданията са на жени, а 31% са на мъже, става ясно от данните.

Отчетено е още, че темата за тревата прави "бум" във форума на Асоциацията. Друга най-често обсъждана тема е за веществото пико.

Висок е процентът на хората, които са се свързали с информационната линия от любопитство, за да разберат ефекта от различните видове наркотици. От Асоциация „Солидарност" посочват, че услугите на линията вече добиват популярност сред българското общество и се възприемат като значими.

От там алармират, че проблемната употреба на алкохол се подценява, както от хората, които пият, така и от страна на институциите. В България липсват програми за възстановяване на възрастни, зависими от алкохол.

По-активна политика е необходима и по отношения на информираността и превенцията на зависимости сред младите хора и учениците, допълват от асоциацията.

Заместник-посланикът на Холандия Мартайм Елхермса заяви по време на кръглата маса, че във всички страни съществува проблемът с употребата на наркотици, но до този момент никой не се е справил с него. По думите му един от най-добрите начини за това е да се даде възможност на хората да получават информация.