"Докладът на Световната банка дава вярна и точна информация за състоянието на съдебната система. Той е форма на отчетност на министерство на правосъдието и Висшия съдебен съвет пред обществото."

Това заяви днес министърът на правосъдието Миглена Тачева по време на обсъждането на последния доклад-преглед на Световната банка за съдебната система.

Основните заключения и препоръки на доклада, озаглавен „България: Ресурси за функционирането и отчетността на съдебната система (преглед на публичните разходи и институциите на съдебната система, 2008 г)", бяха публично оповестени днес пред представители на правителството, съдебната система и експерти от Европейската комисия в хотел „Шератон"-София.

„В доклада има интересни идеи за съдебната реформа, която става ключов приоритет за страната ни и след членството ни в ЕС", допълни още министър Тачева.

През последните няколко години България направи няколко стъпки за модернизиране на съдебната система. Бяха предприети значителни конституционни, законодателни и процедурни промени с цел подобряване структурата и функционирането на съдебната система.

Ще бъде добре политиците да поддържат и ускорят модернизацията на съдебната система с цел подобряване на отчетността и резултатите от работата на съдебната система. Това са част от основните изводи на доклада на Световната банка.

Финансирането от бюджета на съдебната система се е удвоило като процент от БВП в периода 2001-2008 г. и например в момента е по-високо от това в Румъния, Словакия и Чехия. В България съотношението на съдиите на глава от населението е по-високо в сравнение с това в пет други нови страни-членки на ЕС.

Съдебните сгради в България имат по-високо географско покритие (като съотношение между население и територия), отколкото в повечето други нови страни-членки.

Търсенето на съдебни услуги е сравнително високо, като броят на постъпилите дела на 100 000 жители значително надхвърля този във всички други нови страни-членки на ЕС за гражданските и административните дела и е по-голям при повечето нови страни-членки по отношение на наказателните дела, се посочва още в доклада.

Припомняме, по-рано днес станаха ясни някои от забележките на Световната банка.