Златанов си пишел в тефтерите цитати от телефонни разговори с политици. Това разказа пред медиите в Съдебната палата Филип Златанов, чието дело бе гледането на последна инстанция от Върховния касационен съд.

В "разумен" срок ВКС ще се произнесе по делото срещу бившия шеф на Комисията за конфликт на интереси.

Припомняме, на две инстанции той се сдоби с осъдителна присъда. Софийски градски съд (СГС) постанови 3 години и половина затвор за Златанов, а Софийският апелативен съд (САС) потвърди присъдата. Ако върховните съдии потвърдят решенията на СГС и САС, Златанов отива в затвора.

Пред журналисти бившият шеф на Комисията за конфликт на интереси коментира съдържанието на демоничните, по думите му, тефтери. "Записките са от телефонни разговори, проведени с политици", заяви Златанов. Подсъдимият имал навика да си записва дати, разговори и цитати от телефонните разговори, които провежда с различни политици.

Така обаче и не даде разумно обяснение каква е била целта на тази практика. От лаконичните му твърдения стана ясно само, че трябвало по някакъв начин да се гарантира работата на тази комисия. Златанов обвинява медиите и прокуратурата, благодарение на които, се създал този "демоничен" образ.

Пред върховните съдии той си пожела оправдателна присъда. Златанов се възмути от "циничното" и "нагло" отношението на разследващите органи спрямо него, особено на бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров, който се зарадвал на тефтерите.

Политическите игри и интриги са ми чужди, каза подсъдимият.

Златанов бе категоричен, че тефтерите в цвят бордо и черно винаги стояли върху бюрото му, не ги е крил. Той се похвали, че тогава докладите на ЕК тогава били насърчителни за Комисията за конфликт на интереси.

По силата на първоинстанционния съдебен акт Златанов е признат за виновен в извършването на престъпление по чл. 282, ал. 2 НК - неизпълнение на служебни задължения от длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение, като са му наложени наказания „лишаване от свобода" за срок от 3 години и 6 месеца и „лишаване от право да заема ръководна и изборна длъжност в администрацията на Република България".

Припомняме, Златанов нашумя със своето прословуто тефтерче, което стана и повод той да бъде клиент на прокуратурата. В бележника на Златанов бяха открити написани инициали, съвпадащи с имената на действащи и бивши политици, например И.Ф, Ц.Ц и Б.Б. Той си е отбелязвал кои лица подлежат на преследване от властта и кои трябва да бъдат протектирани.

Прокуратурата поиска ВКС да потвърди осъдителната присъда. В основата на обвинението са две преписки. Според държавното обвинение Златанов е укрил проверка срещу президента Росен Плевнелиев. Подсъдимият не е предоставил за публикуване решението на комисията относно държавния глава и по този начин е укрил факти.

Вторият гаф, за който Златанов отговаря пред Темида, е отново решение за установено наличие на Комисията за конфликт на интереси по преписка срещу бившата съветничка на Президента - Димана Ранкова. Златанов й попречил да обжалва въпросното решение.

Според адвокатите действията му не са от естество, позволяващо облагодетелстването на други лица. Не било ясно в коя хипотеза е възприето престъплението от предишните инстанции - в хипотезата на реално настъпили последици от него или като възможност да настъпят такива, подчертаха още юристите.

Неоснователно според тях въззивният състав отхвърлил всички доказателствени искания както на защитата, така и на държавното обвинение. Адвокатите изтъкнаха, че  експертизата върху единия тефтер не е надеждна. Записите от тефтерите били цитирани манипулативно в обвинителния акт - комбинирани са записки от различни страници, липсвали са откъснати листове.

Това, че е записал нещо, не е означавало, че възнамерява да го прави, смятат защитниците на Филип Златанов. Припомняме, в тефтерите впечатление направиха записки като: "Да се оправи", "Да се удари". По-късно пред журналисти обаче Златанов подчерта, че такива фрази не присъстват в речника му.

Адвокат Ирен Савова бе категорична, че доказателствата по делото ( 2 бр. тефтери, компютър и твърд диск) никога не са предявявани на съда и на страните по делото. При черния тефтер дори ясно личи липсата на страници, подчерта Савова.

Държавното обвинение не отговори къде са...

Държавното обвинение не отговори къде са точно тефтерите и кое вещо лице е ангажирано да прави експертизата подчерта юристът.

Тя постави въпроса защо не се потърси отговорност и на експерта, който не е положил усилия да опази доказателствата.

Припомняме, че тефтерите бяха откраднати. Проверка установи, че няма отговорни длъжностни лица от столичното следствие за изчезналите две тефтерчета на Филип Златанов. Това показала през февруари проверката, разпоредена от градския прокурор Христо Динев.

Адвокат Савова е категорична, че има целенасочена манипулация на доказателствата. На пресконференция на 17 юли 2013 г. Покуратурата изнесе факти с такава категоричност, че се създаде внушение за вече произнесен присъда, възмути се защитатa.