Общото събрание на Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) "отряза" възможността транссексуалните да променят юридически пола си. Тълкувателното решение на Върховния съд е от днес и е покрепено от 28 гласа на съдии, а 21 са се подписали с особено мнение.
Тълкувателно дело № 2/2020 г. завършва с решение: "Обективното материално право, действащо на територията на Република България, не предвижда възможност съдът да допусне в производството по реда на глава III, раздел VIII от Закона за гражданската регистрация промяна на данните относно пола, името и единния граждански номер в актовете за гражданско състояние на молител, който твърди, че е транссексуален."
Така се слага край на досегашната практика на немалко съдебни състави да разрешават юридическа промяна на пола на транссексуални, както и край на колебанията в самия ВКС за предпоставките да се даде яснота на правната уредба - дали трябва да е извършена операция за смяна на пола, дали е достатъчно да е започнала хормонална терапия или др.
Съдиите в решението си се позовават на решение № 15/26.10.2021 г. по к. д. № 6/2021 г. Конституционният съд (КС) извърши задължително тълкуване на понятието "пол" - според Основния закон то следва да се разбира само в биологичния му смисъл. "Конституцията и цялото българско законодателство са изградени върху разбирането за бинарното съществуване на човешкия вид, полът е детерминиран по рождение и се изгубва със смъртта, като "понятието "пол" има смислово приложение и обуславя конституционния статус на физическите лица във връзка със социалните отношения и конкретно с институтите на брака, семейството и майчинството".
Правото на Европейския съюз не налага различен извод по поставения за тълкуване въпрос. В мотивите на ОСГК се цитира практика на Съда на Европейския съюз, като върховните съдии констатират, че в своите решения СЕС оставя правното уреждане на гражданското състояние и на брака в автономията на държавите членки.
Припомняме, че практиката на съдии да разрешават промяна на пола се основаваше най-вече на решенията си на Европейската конвенция за правата на човека и на практиката Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Съдът в Страсбург е изтъквал като проблем, че в България няма законодателство, което да урежда процедура за юридическа промяна на пола, като е признавал, че тя е възможна по съдебен път, но трябва да бъде уредена и по административен. Наскоро ЕСПЧ осъди държавата и за това, че без да се излагат достатъчни и обосновани мотиви и без да се търси баланс между обществения интерес и правото на личен живот на транссексуалния, му се отказва юридически да промени пола си.
Той анализира практиката на Съда на ЕС и стига до извода, че той оставя правното уреждане на гражданското състояние и на брака в автономията на държавите членки.
ВКС отделя специално внимание на практиката на съда в Страсбург и констатира, че основанието за осъждане на държавите е липсата на национално законодателство, предвиждащо възможност за промяна на статуса им и правно признание на промяна на пола въз основа на законодателно предвидени условия и процедури. Но и подчертава, че ЕСПЧ е отбелязвал, че на всяка държава трябва да се предостави свобода на преценка дори дали "да приеме или не законодателство относно правното признаване на новия пол на транссексуалните лица след операция".
Що се отнася до осъжданията на България от транссексуални, ВКС изтъква, че причините за тях са две - разнородната практика на съдилищата и липсата на мотиви да се откаже юридическа промяна на пола. И заявява, че с днешното му тълкувателно решение практиката ще бъде уеднаквена.
За липсата на мотиви, с които съдилищата да обосновават защо общественият интерес да не се допусне юридическа промяна на пола надделява над личния интерес на транссексуалния, препращат към решението на КС. "В тях е посочено, че ценностните разбирания на обществото, формирани от религията и морала, се характеризират със стабилност и устойчивост като регулатор на поведението, при което налагането от страна на държавата на правни разрешения, намиращи се в колизия с установени морални и/или религиозни норми и принципи, би се характеризирало със спорна легитимност и би компрометирало регулативния им потенциал", пише ВКС.
ivan-koichev
на 21.02.2023 в 15:00:49 #4Тук дискусията ми се вижда много смислена и се питам трябва ли да има закон дали може да си смениш пола. По скоро ми се вижда да няма смисъл, законите са измислени главно за да ограничават свободата на правото на свободен избор на хората, всеки има право да си троши главата както си иска. Дайте да се ослоним повече на морала, защото там където морала липсва най много там се настаняват законите. А морала би трябвало да казва смени си пола и си трайкай, а не да се дуеш и рекламираш това по медиите все едно, че ти си образец на най блажений за човечеството експонат заслужаващ възхищение и другите не струват едва ли не и пет стинки.
mclaranist
на 21.02.2023 в 08:12:07 #3Тази темя с половете има един проблем. Известната поговорка я олицетворява напълно: ,,Пътят към ада е постлан с добри намерения"! Лично за мен също няма проблем да се променят законите и всеки да МОЖЕ юридически да си смени пола. Все пак това е личен избор. Но проблема е, че покрай това урегулиране на закона, ще последват къп други неща. Казвате, някой ,,рекламира ли " се!!!!!???? Вие сериозно ли задавате този въпрос???? Това е едва ли не КОРИЦАТА на глобализма за последните 15 години, ако не и повече. Щом дори нормален филм не може БЕЗ да има някой с различна сексуална ориентация, представете си дали не се рекламира. Отделно, че практиките показват, че започва да се изучава и в училище, което за мен е безумие. И така стигаме до проблема- свободата всеки да се счита за какъвто иска, преминава през АЗ СЕ ПОКАЗВАМ явно и искам да ме чуват и да ме показват. И тук е проблема.
ТT
на 20.02.2023 в 20:58:33 #2Жалко ... но и да беше минало, щяха да го обвържат с операция или поне хормонално „лечение“. Ако не беше така (а както в някои страни, където е достатъчно само да се обявиш от някакъв пол), МОМЕНТАЛНО се пишех „жена“! Да си жена, няма никакви правни негативи, а има куп привилегии. Някои от най-сериозните са: с няколко години по-ранна възраст за пенсиониране, бог знае защо (при положение че живеят с към 8 години повече!!! като мъж имаш правото да бачкаш и да умреш скоро след края на бачкането...социалната системата е до голяма степен система за трансфер на пари от мъжете към жените); няма военна повинност (като мъж ще бъдеш отвлечен от държавата, ако тия „горе“ решат страната да воюва или някой ни нападне, а при отказ, огромни присъди)... dyado-yotso, сексуалността няма връзка с половата ИДЕНТИЧНОСТ. Фактът, че споменаваш какво те привлича сексуално, показва, че не си наясно с това.
dyado-yotso
на 20.02.2023 в 19:23:17 #1#1 Много ми е любопитно, какъв точно проблем имаш с това, някой да смени пола си? Някой задължава ли те ти да го правиш? Някой "рекламира" ли ти тази възможност? Правиш ли разлика между правото на малкото на брой заинтересовани (които ти наричаш изроди) и масово възприемане на тази практика? Ако утре някой реши да забрани на не особено интелигентни индивиди като теб да се изразяват онлайн, как би се почувствал? Собствените ти постове са доказателство, че правата на хората работят - независимо колко антипатични са хората с твоите разбирания те пак имат право да пишат глупостите си на воля. Кой по дяволите си ти, че определяш как трябва да се чувстват другите? П.С. Преди да напишеш някоя глупост - аз съм твърдо хетеросексуален. И съм достатъчно уверен в това, за да не се притеснявам какво ще стане, ако до мен се появи някой с по-различни разбирния. А ти?