![]() |
emaxpress |
По половин направление за специалист се пада на всеки здравноосигурен българин за период от една година.
Това съобщи д-р Георги Цигаровски, заместник-председател на регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив, цитиран от Дарик.
По думите му за всеки пациент се полагат по 1,45 лв. за изследвания за година, а една кръвна картина струва 1,50 лв.
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов призова утре лекарите да се включат в протеста пред Министерски съвет срещу намалените пари за здраве.
Заради намаления брой на направленията към специалистите личните лекари масово ще започнат да изпращат пациентите си към болниците за изследвания.
По този начин за диагностика касата ще плаща по 600 лв. средно за пациент в лечебно заведение, вместо по 50 лв. за извънболничната помощ. Такава прогноза направи д-р Георги Цигаровски.
БЛС ще сезира прокуратура и ЕП заради изчезнали 455 млн. лв. от бюджета на НЗОК за миналата година.
Според повечето представители на съсловието с въвеждането на делегираните бюджети ще се ограничи осезаемо достъпът на пациенти и до болничната помощ.
Райчинов прогнозира и фалит на лечебни заведения. Той даде за пример болницата в Омуртаг, където вече са запорирани сметките на търговското дружество. От Военномедицинска академия пък съобщиха, че пускат в отпуск половината си лекари и медицински персонал.
Утрешният протест на лекари и пациенти ще е под наслов „Здравните вноски за здраве" и ще започне в 10.00 часа пред министерски съвет.
Припомняме, предни дни в края на юни стана ясно, че с 40% по-малко са направленията за преглед при специалисти и талони за изследвания за първото тримесечие на годината.
От БЛС съобщиха още, че ще сезират прокуратура и ЕП заради изчезнали 455 млн. лв. от бюджета на НЗОК за миналата година.
Според председателя на съюза Цветан Райчинов бюджетът на касата за 2009-а е в размер на 2 млрд. и 400 млн. лв. От тях 1 млрд. и 700 млн. лв. са изхарчени за лечение. От останалите 700 млн., 240 са отишли в оперативния резерв на Касата, а за останалите 455 млн. лв. няма информация.
TARAN
на 29.06.2010 в 20:26:39 #4има решение на проблема-всичките пари които се удържат /здравни,пенсионни доброволни/ да минат на дебитна карта коята ще си бъде у пациента/защото това са си негови пари/когато посети лекар специалист ще си плати като у супер маркет-чрез тая карта.Тогава никой няма да може източва здравната каса,защото пациента ще си знай точно сметката.Но никой няма да я направи тази реформа защото големите частни клиники няма да могат да правят -байпаси за по 3000-4000лв.,с престой на пациента 1 ден,и много други .
BG ime
на 29.06.2010 в 14:54:46 #3След 20 години демократизация и налагане на т. нар. евроатлантически ценности сме по-малко като население , по-бедни , по -болни , по-гладни , пълно е с просяци ,клошари , гейове , дори и бездомните кучета са повече. Партиите и те са повече .
x-man
на 29.06.2010 в 14:19:08 #2@rumen221s С реформи до никъде няма да стигнем, от 20 години все се реформираме и никаква полза няма. Според мен реформите трябва да СПРАТ и поне 10 години да не се правят НИКАКВИ реформи, за да се види какво не е наред.
rumen221s
на 29.06.2010 в 13:33:13 #1Приятели, Дори и 50% от бюджета да се отделят за здраве, пак няма да ни лекуват, като хора..., заради липсата на истински контрол...!!! Защото...: - Костов имаше само една умна мисъл - "Пари без реформа не се дават"... За нашето Тотално болно, Тоталитарно здравеопазване има… „Панацея” има и тя не е „Закриване на болници”… . - Нарича се „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”…, а допълнителното здравно осигуряване да се озакони, като „Здравна застраховка”... Новите "Лични карти" могат и трябва, да са едновременно и „Електронно здравно досие”… и „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”…(за разплащания единствено в Здравеопазването…). Вноските за здраве Трябва...!!!, да се правят в Строго съответствие с Конституцията: - „Чл. 52. (2) Здравеопазването на гражданите се финансира от Държавния бюджет, от Работодателите, от Лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.” След като няма съотношение – Значи по равно за тримата съвносители, а всеки гражданин ще е „Контрольор”, чрез плащанията си…!!! Въпроса е по колко, а отговора: 1. Здравния данък (такса), трябва да е еднакъв (15%), за всички доходи от труд, доходоносна собственост, дивиденти, обезщетения и социални помощи..., при това без ограничения в размера на дохода... (Нали това е смисъла на "плоския" данък – равенство...) 2. Според Конституцията, здравната вноска се дели по равно между гражданина, работодателя и държавата... т.е. по 5%... 3. За истински социално слабите - Инвалиди и безработни - останали без обезщетения или помощи) и децата, да е примерно 10%, (от помощите, пенсиите и майчинските и детските), при това, по Конституция, платен от... Държавата!!! Вноските трябва да се правят за всеки доход от Труд и Доходоносна собственост (дивиденти, наеми и т.н.) – без „Таван”, харчат се при нужда, а при недостиг, чрез „Здравно-осигурителната каса”, се заемат средства от другите граждани, които после се връщат с увеличени вноски и се ползват „Здравните застраховки”... При смърт, 50% от сметката се наследява, а останалото е за здравна солидарност… От ГЕРБ, да не се правят на червени или сини "комунисти", а чрез бюджета да изпълнят Конституционните си задължения...!!!