Вносителят, Министерски съвет, предлага в закона да се запише, че евтаназията в България се забранява.
Евдокия Манева от ОДС обаче предложи евтаназията да може да се предлага спрямо пациент, чието състояние не подлежи на лечение и е съпроводено с тежки физически страдания, без възможност за обезболяване, ако болният и близките му изберат този подход.
Министерски съвет да определя с наредба прилагането на евтаназията, предлага още Манева.
Възразиха й Лъчезар Тошев от СДС, Димитър Игнатов, Росица Тоткова и Теодора Литрова. Някои изтъкнаха, че евтаназията противоречи на християнската религия.
Огнян Сапарев от Коалиция "За България" заяви, че някои депутати се държат като по-големи християни от партриарх Максим. Той обясни, че това е по-скоро морален, отколкото медицински въпрос.
Според Димитър Игнатов все още е рано тя да бъде разрешена в България.
Борислав Китов обаче обясни, че е въпрос на личен избор на човек какво да прави с живота си. Според него не е живот, а вегетиране, когато някой е парализиран изцяло и може да движи само очите си.
Според Тошев непоносимите болки биха могли да попречат за взимането на правилното решение.
Стоян Кушлев от НДСВ посочи, че узаконяването на евтаназията би противоречало на Конституцията, в която е записано, че се гарантира правото на живот на всеки български гражданин.
Манева му опонира, че не приема аргументите на “хора, които изпитват удоволствие от отнемането на живот, макар и не човешки”. (Кушлев е шеф на Ловно-рибарския съюз, б. ред.).
Димитър Игнатов настоя първо да се проведе широк обществен дебат и чак тогава въпросът да се разглежда в пленарна зала.
До гласуване на текста не се стигна, защото депутатите се скараха дали във вторник, 1 юни, да има извънредно заседание. Иво Атанасов предложи то да е изцяло посветено на парламентарен контрол, а Станимир Илчев поиска да се обсъди Законът за гражданското въздухоплаване.
При първо гласуване и двете предложения бяха приети, но при прегласуванията бяха отхвърлени. Така във вторник депутатите няма да работят извънредно.