Подходяща диета, движение, чиста околна среда, отказ от тютюнопушене. Това са основните условия, при които голяма част от сърдечносъдовите заболявания могат да бъдат предотвратени.

Дружеството на кардиолозите в България поставя акцент върху този сериозен проблем и с оглед наближаващия международен дена на сърцето, 29 септември, съобщи председателят на дружеството проф. Асен Гудев.
Той изтъкна, че е изключително важно в подрастващото поколение да се изградят добри хранителни навици, тъй като те са в основата на превенцията от сърдечносъдови заболявания.

По думите на проф. Гудев всяка смърт в следствие на сърдечносъдово заболяване преди 65-годишна възраст е преждевременна.
Дружеството на кардиолозите в България си е поставило цел до 2020 година да намали с 20% броя на хората със сърдечни заболявания.
Тази цел е трудна, но не и нереалистична, заяви още той. Проф. Гудев обясни, че дружеството започва инициативата съвместно с някои от най-големите университетски болници в страната.

В болниците ще бъдат отворени специализирани кабинети за превантивна кардиология, които ще работят безплатно с пациенти на Световния ден на сърцето.
Те ще дават съвети и насоки и ще работят за повишение на образованието им, информираността на пациентите, за това как да се предпазват от сърдечносъдови заболявания.

В специализираните кабинети за превантивна кардиология ще работят и диетолози, които ще съветват пациентите за по-добро хранене.

Освен това сред начините за постигане на целта на дружеството е залегнало и насърчаване на етикетирането на храните, така че всеки един потребител да може сам да прецени, виждайки съставките на продуктите, дали те са здравословни или не.
На срещата присъстваха представители на пациентките организации.
Д-р Хасарджиев изтъкна, че основен приоритет на тези организации е хората да бъдат информирани, образовани и мотивирани сами да се грижат за това сърцето им да бъде здраво.
Той изтъкна, че се обмисля създаването на организация на хората със сърдечносъдови заболявания.
По думите му медицината става все по сложна и неразбираема за пациентите и целта е организацията да дава информация на разбираем език за това какво е подходящото лечение за конкретното заболяване на всеки от пациентите.

Проф. Асен Гудев даде пример с проекта във Финландия, който е успял за 20 години да намали с 80 % сърдечносъдови заболявания. Проектът е на група кардиолози, които само с превантивни мерки като например увеличаване приема на риба и увеличаване приема на растителни масла, успяват да постигнат този резултат.

Здравният проект се превръща в държавна политика на Финландия и така северната страна става една от държавите в ЕС с най-малко регистрирани сърдечно съдови заболявания.
По съвет на диетолозите за здраво сърце трябва:

  • да се увеличи консумацията на зеленчуци и плодове до минимум 400 гр. дневно
  • да се увеличи консумацията на пълнозърнест хляб и др. зърнени храни, както и на бобови храни
  • да се приемат повече сурови несолени ядки и семена поне 30 гр. дневно.
  • да се употребяват предимно растителни масла
  • редовна консумация на риба - един два пъти седмично
  • намаляване консумацията на сол, животински мазнини и храни, богати на холестерол
  • поддържане на нормално телесно тегло

• регулярна физическа активност по един част всеки ден.