Председателят на управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) Отмар Лаходински се срещна в сряда с директора на Главна дирекция за борба с организираната престъпност Ивайло Спиридонов, съобщиха от АЕЖ.
Основата тема на срещата са заплахите за живота на издателя на сайта "Зов нюз" Георги Езекиев и журналистката от същия сайт Мария Димитрова. На нея присъства и председателят на българската секция на организацията Ирина Недева.
Припомняме, причината за заплахите срещу собственика на медията е разследване срещу групировка за търговия с наркотици, закриляна от местни полицаи.
Разследването се прави съвместно между "Зов Нюз" и "Бивол". Журналистката Мария Димитрова е подала 4 жалби в полицията.
Пред Нова телевизия мъжът, срещу когото са жалбите - Манчо Ковачев, призна, че е заплашвал журналиста, но сред заканите, нямало такава за убийство.
Тези заплахи вече предизвикаха реакция и на "Репортери без граници".
Отмар Лаходински, който е от Австрия, запозна Ивайло Спиридонов с дейността на АЕЖ на европейско ниво. Организацията е независим наблюдател на Съвета на Европа и е част от международна мрежа от организации, които следят и подават сигнали за нападения и натиск върху журналисти към специалната платформата за защита безопасността на журналистите на Съвета на Европа.
От 2015 г. насам са заведени 150 такива сигнала и Съветът на Европа е поискал от националните правителства да предприемат мерки по тях.
След ужасяващото убийство на малтийската журналистка Дафне Каруана Галиция, всяка заплаха срещу журналист трябва да бъде третирана изключително сериозно, подчерта Лаходински.
На свой ред Спиридонов посочи, че заплахите срещу журналисти засягат всеки един български гражданин. Той увери, че нито един сигнал, подаден в ГДБОП не се неглижира и службата вече работи по случая във Враца.
Предстоят разпити на всички свидетели, включително и на журналистите, каза Спиридонов и изрази надежда, че те ще окажат пълно съдействие.
Директорът на ГДБОП показа, че е наясно с обществените очаквания и претенциите към службата, която ръководи. Той подчерта, че ГДБОП върши основна част от дейността си извън публичното пространство, тъй като приоритет е идентифицирането на престъпните групи и събирането на необходимите доказателства за дейността им.
Асоциацията на европейските журналисти ще продължи да следи случая. Тя призовава българските власти да защитят правото на журналистите да информират обществото, включително и за случаи, свързани с организираната престъпност.