Снимка За любителите на холивудските блoк-бъстъри, посещението в шоколадената фабрика на Уили Уонкас може да завърши с коремни болки, защото филмът “Чарли и шоколадовата фабрика” е всичко друго, но не и филм за пуканки.

Новият филм на Тим Бъртън (“Марсови атаки”, “Едра риба”) показва по впетляващ начин онова, което на други холивудски продукции често липсва: истинска визия и сюжет, който не е написан по изследване на целевите групи в маркетингово изследване.

Тук става дума за анархия и безкомпромисна детска душевност.

Историята е по книга на норвежкия писател Роалд Дал, чиито събрани съчинения са продадени в над 30 милиона екземпляра и то по-скоро поради нуждите на родителите от "дал-овския" метафоричн свят,отколкото заради детските читатели.

"Чарли и шоколадовата фабрика" се появява във втората родина Дал – Англия през 1964 и се смята за един от най-важните и забавни негови романи.

Скромен и обичлив, малкият Чарли Бакет живее в схлупена къщурка в покрайнините на града с родителите си и техните родители в пълна мизерия, докато само една улица го дели от гигантската шоколадовата фабрика на Уили Уонка.
От години портите на фабриката стоят затворени и нито един работник не е влизал или излизал, а самият Уонка не се е показвал цяла вечност.

Затова не е и учудващо, че целият град пощурява, когато Уонка обявява, че ще покани 5 деца и с по един възрастен придружител на посещение във фабриката му.

Останалото- като играта на Джони Деп, чиято роля е нещо средно между Мерилин Менсън и Майкъл Джексън – просто трябва да се види.