120 фотографии на албански исторически паметници са включени в изложбата "Албания: Позната и непозната". Те ще бъдат представени в Софийския университет "Св. Климент Охридски", съобщиха от БНР.
Автор на фотографиите е доц. Емил Иванов, който преподава Християнска археология в Софийския университет. През последните 20 години археологическия интерес към тази страна е доста голям. Там се намират някогашните територии на римската провинция Превалитания и областта Епир.
„Разполагаме с фотографии на първите археологически открития в Албания през 20-те години от италианците, документи от австрийския археологически институт от 1918 година. Идеята ни беше да покажем какво от това, което е познато е останало и до ден днешен, тъй като и там бумът на строителство е много голям. Затова оформеният материал разположихме върху 15 постерни платна.", споделя той.
Интересът е предимно от историци, които се занимават с ранно християнство, късна античност и средновековна археология. Акцент в изложбата са архивните снимки от университетски сбирки и фондове в Европа. Някои от тях се показват пред публика за първи път:
Историческите фотографии са придружени от обяснителни бележки като текстовете са на български и френски. Доц. Иванов досега е бил пет пъти в Албания. Поради големият строителен бум в страната има реална опасност ценни паметници просто да останат под налетият бетон: „Липсва ангажимент от страна на Албания към собствените им паметници.", подчерта той.