„Това е поредният опит на македонската страна да фалшифицира и краде от българската история. Смятам, че трябва еднозначно, ясно и много решително да заемем правилната позиция, а тя е, че ние няма да се съгласим с фалшифицирането на българската история."
Това заяви в отговор на журналистически въпрос в Бургас министърът на културата Петър Стоянович по повод оттеглянето на Националния исторически музей (НИМ) от изложбата „Идентичност и памет през XIX век", открита в Белград на 9 септември. Пътуващата изложба е организирана от Регионалното бюро на ЮНЕСКО във Венеция.
Припомняме, причина за решението на НИМ станаха текстовете под два от експонатите, представени от Музея в Скопие.
Министър Стоянович обясни, че не е спазено обещанието от страна на организаторите по отношение на исторически правилното изписване в текстовете на два от експонатите - на Гоце Делчев и на Знамето на Крушeвската република.
Министърът заяви, че регионалният представител на ЮНЕСКО лично и писмено е гарантирал пред българската страна, че този „меко казано спор" между България и Македония ще бъде туширан в изложбата. „И въпреки това, заради някакъв привиден натиск от македонска страна, те фактически са ни излъгали - и мен лично като министър на културата", подчерта той.
Стоянович обяви, че още днес ще подпише официално оплакване до Ирина Бокова в качеството й на генерален директор на ЮНЕСКО, срещу регионалния представител на организацията във Венеция.
„Предстои представяне на тази изложба в страните от Югоизточна Европа. Тя няма да прекоси българските граници, ако не бъде постигнато ясно решение, което да задоволява националния интерес на България. Ние не можем да си позволим да правим компромиси с личности като Гоце Делчев", категоричен беше министърът.
okokopko
на 11.09.2013 в 18:50:30 #2да, много умно - да се нацупим и да се врътнем, типично за нашите политици (ако така могат да се нарекат изобщо)! Не крийте нашите експонати, а покажете историята - такава, каквато е, защитете я с експонатите ни, натрийте носа на македонците... и покажете, че имаме какво да сложим срещу измислените им претенции! Смях!
Балканец
на 11.09.2013 в 18:44:34 #1Обаче Правителството не е обявило позиция. Правителството не е изпратило НОТА за това невъобразимо нахалство. Външният Министър не е събрал посланиците на страните от ЕС да ги запознае със случая. И наистина: 1. Какво му дреме на Руснака Станишев за България?! 2. Какво му дреме на Турчина Местан за България?! 3. Какво му дреме на Арменчето Вигенян за България?! 4. Какво им дреме на лакейската робска маса Орешарски и другите гъзолизци за България?! Сега на тая паплач не им е до България, защото те са заети с ограбването и заробването ни за десетки години!