Tракийските съкровища от Врачанския край продължават да са загадка за археолозите, това бе съобщено на юбилейната научна сесия по случай 40 години от намирането на златното съкровище в Могиланската могила и 20 години от откриването на сребърното съкровище от село Рогозен.

Златният венец на тракийската принцеса и сребърният наколенник на тракийския владетел, намерени в центъра на Враца, нямат аналог у нас и по света, категорични са учените.
Лавровият венец със 160 златни листа, който тежи 205 грама, е внесен от антична Гърция преди 2400 години, а наколенникът несъмнено е ювелирен шедьовър на местни майстори, съобщава БНТ.

Благородният метал е пренесъл през хилядолетията и философските послания на древните. Наследили ли сме ние, наследили ли са балканските народи, нещо от тази ценностна система, която може да бъде обединена от една единствена формула – вярата в безсмъртието... Но не в безсмъртието на тялото, а в безсмъртието на духа. И аз мисля, че сме наследили., каза професор Александър Фол.

След като няколко пъти обиколиха света, 165-те позлатени сребърни съдове с общо тегло 20 килограма, намерени край село Рогозен, са изложени в специална зала във врачанския исторически музей.
В хода на дискусията траколозите потърсиха и отговор на въпроса как България може да използва днес своите хилядолетни съкровища.

Смятам, че съревнованието между нациите, което намираме в политиката, спорта, борбата с тероризма, скоро ще се пренесе и в тая област и в нея ние имаме големите шансове да сме едни от първите… Този престиж, който могат да ни дадат съкровищата на тракийските царе, е просто безценен, каза професор Иван Маразов.
Новите проучвания на древните находки потвърждават категорично, че и Северозападна България е част от Долината на тракийските царе по нашите земи.