Първият етап от проучванията на тракийската крепост Фармакида е завършил успешно. Крепостта се намира на 5 километра северозападно от Приморско. Проучванията бяха провокирани от унищожителна иманярска дейност, съобщават от Националния исторически музей (НИМ).

Екипът е ръководен от доц. д-р Иван Христов от НИМ и Даниел Пантов от Историческия музей в Приморско. Той е съсредоточил спасителните си действия в крепостта, намираща се непосредствено до три брода на река Ропотамо в южното подножие на Медни рид. Към екипа се присъединили доц. д-р Христо Попов (НАИМ - БАН), като консултант, и археолози от Регионалния исторически музей в Бургас, докторанти от БАН.

Било е предотвратено унищожаването на обекта от иманяри. Прокаран е временен път до крепостта и са монтирани камери за денонощно видеонаблюдение. Извършена е и сложна геодезична дейност в трудно проходим и обрасъл с лонгозна растителност терен.

Обектът е бил на площ от един декар върху естествено укрепен терен. Ограден е от всички страни с мощна крепостна стена, дебела 2 м и висок на места до 2.5 м. Крепостта се намира сред три могилни некропола и синхронно функциониращо селище. До нея е преминавал т.нар. сухоземен път за Бизантион (дн. Истанбул). На югозападната стена е имало мощна кула, чието разкопаване предстои, обобщават първите резултати от проучванията ръководителите на екипа.

Били са проучени останките от две жилищни помещения, изградени от камък и кирпич, но покрити със солидни керемиди от коринтски тип. Цели керамични съдове и части от местна тракийска и от вносна керамика, която е около 40 %, се открояват сред находките.

Според археолозите това говори за тракийския характер на обекта, който обаче е бил повлиян от гръцката елинистична култура.

По устието на река Ропотамо от морето са били доставяни амфори и скъпи съдове с релефна украса.

Като изключително ценни се оценяват сребърните монети (тетрадрахми), сечени в Маронея на Бяло море, Бизантион и Одесос. Най-късната монета е с образа на Александър Македонски, но е отсечена в Одесос през 80-70 г. Пр. Хр. Датиращият археологически материал отнася края на функционирането на новооткрития обект към епохата, когато по Западното черноморско крайбрежие се водят военни действия между цар Митридат VІ  Понтийски и легионите на Римската република. През І в. Пр. Хр. крайбрежните траки и жителите на Аполония (дн. Созопол) вземат страната на Митридат. До превземането и разграбването на Аполония и вероятно на Фармакида е довела наказателна операция на Рим, проведена под командването на генерал Лукул.

Археолозите смятат, че проучваният обект ще се окаже поредният укрепен „замък" на местен тракийски аристократ. По мнението им Фармакида се вписва отлично в кръга на сродни обекти, открити напоследък в Крайморска Странджа.

Археолозите са убедени, че пълното проучване на тракийската крепост край Ропотамо би създала условия за създаването на нов атрактивен туристически обект, в близост до резервати и природни забележителности.

Проучванията ще бъдат възобновени в края на август.