Сензационно откритие край Велики Преслав направи археологът професор Казимир Попконстантинов. За първи път след повече от половин век той попада на старобългарски надпис в каменна гробница, която се намира в двора на манастир от 10 век.

Надписът съобщава за името и титлата на погребания монах, който според археолога е заемал висш духовен сан в Патриаршията, съобщава БНТ.

При сондаж в портика пред главния вход на манастир от Х век археологът попада на каменна плоча с размери 2,20 на 1,20, която покрива монашеска гробница. В горния й край е поставена керамична плоча с врязан равнораменен кръст под арка.

Оформлението на гробницата няма аналог в досегашните открития от този период.
След повдигането на огромната плоча се разкрива уникалната находка. Гробна камера от две отделения с различна големина, в която са положени мощите на монаси от манастира на Ичиргубуил Мостич. В по-малката камера е и плочата, с изсечен на старобългарски надпис.

Надписът назовава името на монаха - Синкел, и посочва титла - Матери - секретар на патриарха.
В историята на археологическите разкопки във Велики Преслав това е вторият надпис в манастирския храм, известен като цъквата Ичиргубуил Мостич.

Проф. Казимир Попконстантинов посочва, че преди 55 години тук е открит надгробен надпис на Ичиргубуиля Мостич - вътрешен министър при царете Симеон, Петър, който като навършил 80 години се замонашил.

Уникалната находка на професор Попконстантинов потвърждава важната роля на манастира, разположен във външния град на втората българска столица, в който на преклонна възраст са се оттегляли висши сановници от царския двор.