Международен научен колектив от Германия, България, Гърция, Канада, Франция и Австралия, ръководен от проф. Мадлен Бьоме (Зенкенбергския център за човешка еволюция към университета в Тюбинген) и от проф. Николай Спасов (Национален природонаучен музей при БАН), обосновава твърдението, че еволюционната линия, водеща към човека, се заражда на Балканите преди 7,2 милиона години.
Това съобщиха от Националния природонаучен музей при БАН, цитирани от "Дарик".
Тази вечер едно от най-авторитетните научни списания PLOS ONE публикува две статии, представящи новата теория за времето и мястото, където древните човекоподобни са направили първите си стъпки в еволюцията към човека.
Тя се базира на изкопаеми останки, открити в Гърция (край Пиргос Василисис, на юг от Атина) и в България (местността Азмака край Чирпан).
В първата статия авторите показват, че и двете останки принадлежат към един и същи вид - на изкопаемия хоминид (представител на човешкото семейство) Graecopithecus freibergi, както и че неговите белези дават основание да бъде смятан за пряк представител на еволюционната линия, водеща към човека.
Така най-ранният етап от развитието на човешкото родословно дърво би трябвало вече да се свързва с Балканите и с източното Средиземноморие, а не с екваториална Африка, както се приемаше до момента.
beretta
на 23.05.2017 в 09:35:33 #2не просто на Балканите, а конкретно в Македония! знае се и конкротното място, но не се казва, защото Божидар Димитров ще го оспори/обяви за българско или пък ще намери доказателства, естествено, фалшиви, че всичко е започнало на Харманите!
Mithrandir
на 23.05.2017 в 08:14:39 #1Като чуя за Теорията на еволюцията, все едно чувам Дойче веле. Не, благодаря!