След като цената на златото надхвърли рекордните 900 долара за тройунция, тежкият занаят на златотърсачество отново стана рентабилен, предаде money.bg.
Златотърсачът ветеран Майк Телгенхоф предрича, че още с първото пролетно затопляне край Кроу Крийк, Аляска ще пристигнат нови златотърсачи.
В САЩ вероятно се задава рецесия и икономиката е в притеснение, затова блясъкът на златото започва да привлича все повече аматьори.
Съюзът на златотърсачите си организита среща на специализиран панаир в Ориндж Каунти, легендарният окръг южно от Лос Анджелис.
Организаторите на събитието се радваха на големия интерес към авантюрния занаят.
„Никога не сме виждали да се събират толкова хора със съдове за промиване на злато и металотърсачи".
Съюзът на златотърсачите трябваше дори да наеме нови служители, за да може да отговаря на всички имейли и телефонни обаждания.
Част от феновете се занимават с търсене на благородния метал като хоби. През свободното си време те с удоволствие спят в спални чували на палатки.
Други обаче, както и Майк Телгенхоф, обичат зова на дивото и с помпа, маркуч и улей за промиване поемат по стъпките на златотърсачите по Клондайк и Юкон, дошли тук с коне и каруци през XIX век.
Наскоро Seattle Times публикува статия със заглавие „Златотърсачи бързат към Аляска". Това звучи като събуждане на нова треска за злато, но е пресилено.
Все пак дори специалистите, взимащи проби и пречистващи металите, отбелязват ръст на броя на по-млади златотърсачи, тръгнали към Аляска заради по-високите цени на златото.
Който извади късмет и прави всичко както си е реда - трябва да огради свой участък в Аляска: с дървени колчета, както приключенците в миналото.
Законът за това не се е променил от XIX век.
За Майк Телгенхоф независимостта и чистият въздух край Кроу Крийк са най-важни. Той е търсил златни зърна и тогава, когато тройунцията е струвала по $100.
„Ще го правим и тогава, когато цената отново падне и пак тръгне нагоре - както винаги", споделя той.
Заедно с колегата си Винс Ломбардо, Телгенхоф търси злато от дъното на Кроу Крийк. Мъжете засмукват с помпа вода, пясък и чакъл през маркуч и прекарват всичко през корито за промиване на златен пясък.
Сместа се прекарва през улея и с водата се връща обратно в потока, обаче по-тежкото злато се утаява - и не може да убегне на зорките очи и сграбчващата ръка на златотърсача. Такава поне е теорията за търсене на злато в потока.
Всекидневната практика е по-различна. Телгенхоф вече е спечелил много пари, но също така е инвестирал много в техника за търсене.
„Така не се става богат" - обобщава той.