На церемония в двора на Боянската църква официално бе обявено завършването на реставрационните дейности на стенописите и откриването на нова дарителска плоча.

Уникалният паметник на българската култура е първият обект, който беше избран за възстановяване от инициативата „Вечните сгради на България".

Нейната цел е подпомагане, възстановяване и съхранение на паметници на културата и обекти с важно историческо значение.

В хода на реставрационните дейности (2006 г. - 2008 г.) бе направено и забележително откритие с разчитането на името на художника - българският зограф Василий.  

„При безкрайното богатство, което има България, една част от паметниците на културата са реставрирани, друга все още имат нужда, но ние не се свеним да се обръщаме към бизнеса", заяви министърът на културата Стефан Данаилов.

Директорът на Националния исторически музей - проф. Божидар Димитров, изрази убеденост, че реставрационните дейности на Боянската църква са отлични и през следващите 50-100 години няма да се наложи тя да бъде ремонтирана.

Реставрационната дейност е струвала около 400 000 лева, уточни той.

„Важно е да може естетически така да се направят нещата, че цялото пространство да въздейства ансамблово и човек да има усещането за XIII в., за Средновековието и да остане с усещането, че църквата е добре запазена", добави проф. Григорий Григоров, декан на факултета по реставрация в Националната художествена академия.

Той разкри, че е бил изненадан от невероятната техника на Боянския майстор, тъй като наслояванията са били отнети по драстичен начин.

„Всички проби обаче показаха, че стенописите издържат, което доказва възхитителната техника на майстора", допълни Григоров.

Боянската църква „Св. Никола и Св. Пантелеймон" е сред малкото съхранени средновековни паметници, свидетелство за значимия принос на българското монументално изобразително изкуство в европейското културно пространство.

Храмът е паметник на културата от национално и световно значение, а през 1979 г.  е вписан под номер 42 в листата на ЮНЕСКО.