Сурва е най-големият маскараден фестивал в България и един от най-колоритните в Европа. Провежда се ежегодно в Перник в края на месец януари. Първото му издание е през далечната 1966 г. От 2015 г. фестивалът е част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Традицията датира още от древни времена. Сурвакарите се маскират и танцуват, за да изгонят злите сили.
Сурвакари от няколко групи разказаха пред News.bg за духа и традициите на Сурва, които се предават от поколение на поколение.
Никол Илиева е част от групата на село Кралев дол още от ранна детска възраст. Тя сподели, че се е запалила по традицията от своите родители. По думите й подготовката за Сурва отнема дълго време. Тя даде за пример своя баща, който още от месец ноември започва да подготвя сурвакарските костюми и да прави маски.
Никол Илиева подчерта, че има огромна разлика между дефилетата на фестивала в Перник и празнуватето на Сурва по селата. Тя посочи, че в селата празника се отбелязва на 13 срещу 14 януари. По думите й традицията повелява да се обикаля всяка къща, за да се прогони злото. Стопаните пък се отблагодаряват на сурвакарските, като има дават дарове. Тя заяви, че на фестивала се прави дефиле, на което групата показва даден обичай. Групата от село Кралев дол представя обичай сватба, и по-конкретно посрещане на младоженци.
За мен Сурва е магия, подчерта Никол Илиева. Това е неповторимо изживяване и една прекрасна традиция, която се предава от поколение на поколение, каза още тя.
Коментар за сурвакарските традиции направи пред News.bg и ръководителят на групата от кв. Виздол, град Петрич Андон Иванов. Той посочи че в Петрич на 1 януари се провеждат т.нар. Станчинарски игри, характерното при които е че има много танци. По думите му в тях участавт както млади, така и стари, така че традицията да може да се предава. Андонов поясни, че винаги се представя обичай, в който участват баба, дядо, булка, младоженец, мечка и мечкар. По думите му дяволът също е задължителен персонаж, който гони мома. Една група в нашия край няма как да съществува без тези фигури, каза още той.
Васил Методиев, сурвакар от групата на село Богданов дол посочи, че децата се въвеждат в традицията на Сурва, не по-късно от навършването на 6-7 годишна възраст. Той подчерта, че обичаите се предават от родители на деца. По думите му сурвакарите се обличат с кожени дрехи и носят маски от овчи кожи. По селата сурвакарите обикалят от къща на къща за здраве и берекет, допълни той.