Миналата година Европа се сблъска с най-мащабните си наводнения от 2013 г. насам. Това се посочва в съвместен доклад на Службата за климатични промени на ЕС "Коперник" и Световната метеорологична организация, съобщава "Ройтерс".

30% от речната мрежа на континента е била засегната от значителни наводнения.

Причината е, че климатичните промени продължават да предизвикват проливни дъждове и други екстремни метеорологични условия.

Посочва се, че наводненията са причинили мъртта на най-малко 335 души в Европа през 2024 г. и са засегнали над 410 000 души.

Западна Европа беше най-тежко засегната, като 2024 г. се нареди сред десетте най-влажни години в региона, откакто се води статистика през 1950 г. Бурите и наводненията са най-скъпоструващите екстремни метеорологични условия в Европа, като миналата година са причинили щети за над 18 милиарда евро.

Повече от 20 са жертвите на лошото време в Централна Европа

Повече от 20 са жертвите на лошото време в Централна Европа

Има обявени за издирване хора

В световен мащаб 2024 г. е била най-топлата година в света, откакто се води статистика, както и най-топлата за Европа - най-бързо затоплящият се континент на планетата. Понастоящем планетата е с около 1,3 °C по-топла, отколкото в прединдустриалните времена, главно поради причинените от човека промени в климата.

"Всяко повишаване на температурата има значение, защото подчертава рисковете за живота ни, за икономиките и за планетата", заяви генералният секретар на СМО Селесте Сауло.

Докладът отбелязва и някои положителни тенденции, включително че възобновяемите енергийни източници са произвели рекордните 45% от енергията в Европа през 2024 г., а повечето европейски градове имат планове за по-добро адаптиране към изменението на климата.

Екстремни климатични условия обаче бяха регистрирани в целия континент. Югоизточна Европа имаше най-дългата гореща вълна в историята - общо 13 дни, ледниците в Скандинавия се свиха с най-високите темпове в историята, а топлинният стрес се увеличи в целия континент.

Голяма част от Източна Европа беше засегната от липса на дъжд и засушаване, а наводнения опустошиха западната част на континента.

2024 г. напът да стане поредната най-гореща година в историята

2024 г. напът да стане поредната най-гореща година в историята

Всеки месец от юни 2023 г. насам се нарежда като най-горещия на планетата

Близо 1/3 от общата речна мрежа на Европа е превишила "висок" праг на наводнения, а 12% са нарушили нивата на "тежки" наводнения през 2024 г.

Опустошителните наводнения във Валенсия в края на октомври представляват повечето от загубените животи и икономическите щети, причинени в Европа от наводненията - 232 души загинаха при бедствието. Бурята Борис през септември пък изсипа най-проливния дъжд, регистриран някога в Централна Европа, върху Австрия, Чехия, Германия и Словакия.

Учените потвърдиха, че изменението на климата е направило подобни дъждове по-вероятни, тъй като по-горещата атмосфера може да задържи повече вода, което води до интензивен порой. Атмосферните водни пари достигнаха рекорд през 2024 г.

Други фактори, които влияят върху наводненията, включват управление на реките и градоустройствено планиране, което определя дали домовете и инфраструктурата са построени в райони, предразположени към наводнения.