Единадесет души са починали само за 24 часа в Истанбул, след като са пили фалшив алкохол.
Това съобщи турската Анадолска агенция.
В средата на декември губернаторството на Истанбул обяви, че в рамките на шест седмици в Истанбул са открити 37 мъртви души, употребили фалшив алкохол.
"38 души, включително 26 чужденци, са приети в няколко болници в града след консумация на фалшифициран алкохол. 11 от лекуваните през последните 24 часа са починали", съобщи държавната агенция.
През 2024 г. 110 души са се разболели след консумация на фалшифициран алкохол в Истанбул, а 48 от тях са починали, се казва в изявление на Истанбулското губернаторство на Х.
Предполага се, че причината за смъртните случаи е алкохол, фалшифициран с метанол - токсичен алкохол, използван в промишлеността и домакинските продукти. Това вещество се използва при производството на антифриз или течност за измиване на предното стъкло, лак или течност за фотокопирни машини.
Метанолът може да се добавя към други алкохоли, за да се увеличи силата на действие или да се намали цената, но може да причини слепота, увреждане на черния дроб и смърт.
Отравянията с фалшифициран алкохол са доста често срещани в Турция, където нелегалното производство се разрасна, след като властите решиха да повишат данъците върху алкохолните напитки.
Най-разпространеният фалшив продукт в страната е йени ракъ, вид ракия с вкус на анасон, припомня АФП.
Тя може да се купи в супермаркетите на цена от около 1300 турски лири за литър (около 36 евро).
Средната заплата в Турция е 17 000 турски лири (около 470 евро).
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, обвиняван от опонентите си, че иска да ислямизира обществото, неколкократно е заемал позиция срещу консумацията на алкохол и тютюн.