Към 2030 година Индия ще бъде ударена от сериозните последици от изменението на климата - повишаване на средните температури, наводнения, които ще бъдат 10-30% по-силни от настоящите, както и „незапомнена" суша в големи райони на страната, съобщава РИА Новости, позовавайки се на доклад за оценка на страната.

Докладът е част от националната програма за научни изследвания INCCA (Индийска мрежа за оценка на изменението на климата), която обединява повече от 220 експерти по изменението на климата от 120 институции.

В него се разглежда влиянието на изменението на климата върху ключови сектори на индийската икономика в четирите най-уязвими региона на страната.

В света няма държава, която би била по-уязвима по отношение на изменението на климата от Индия. Затова ние трябва да работим усилено въз основа на данните от наблюденията. Радвам се, че ние направихме първия цялостен и дългосрочен анализ. Ние трябва да продължим да се фокусираме върху строгата наука за климата, заяви индийският министър на околната среда и горите Джейрам Рамеш.

През 2007 г. INCCA публикува доклад за емисиите на парникови газове в Индия, а през май 2011 г. е планирано публикуване на доклад на Програмата на Индия на проучвания на въглероден аерозоли (сажди).

Днешният доклад оценява възможните последици за Индия при реализацията на т.нар. А1В, формулирани от Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) през 2001 година.

Този сценарий предполага висока степен на глобализация, бърз икономически растеж, нарастването на световното население до 9 милиарда. души до 2050 г., както и балансирана структура на енергийните източници.

Според доклада средната годишна температура в Индия през 2030 година ще нарасне до 1,7-2 градуса по Целзий в сравнение с нивата през 1970 г., докато в Хималаите затоплянето може да достигне до 2,2 градуса. Средната годишна температура на въздуха в региона може да достигне 2,6 градуса спрямо 0,9 градуса преди 40 години.

Според учените в цялата страна ще се увеличи амплитудата на температурни промени през зимата.

Количеството на валежите в Индия ще се увеличи слабо - 13.5% в Хималаите. Броят на дъждовните дни се очаква да се увеличи в Хималаите и да спадне в по-голяма част от другите региони.

Положително затоплянето може да се отрази на добива на ориз, отглеждан в поливните полета, добивите на царевица и ябълки.

Изменението на климата може да се отрази значително на риболовната индустрия, която да промени видовия състав на улова, както и намаляване на производителността в млечното говедовъдство, казват учените.

В Хималаите през 2030 година се очаква задълбочаване на сушите.

Учените също подчертават, че в някои райони на Индия, изменението на климата може да разшири "прозореца" на разпространение на малария и така да бъдат „овладени" нови територии.