Мазутът, който се изля на 11 ноември след корабокрушение в Керченския пролив, вече достигна Черно море, съобщи Руската хидрометеорологична служба.

„Замърсяването, регистрирано още на 17-18 ноември в Черно море, очевидно произтича от това, че посоката на морските течения се е променила на 180 градуса и замърсените води от катастрофата с танкера „Волгонефт-139" са започнали да се разпространяват на югоизток по руското крайбрежие", се казва в комюнике за Печата на Росгидромет и цитирано от РИА Новости.

В резултат на това на 18 ноември в района на Бугаската пясъчна плитчина е била отбелязана концентрация на нефтопродукти 4 пъти над пределно допустимата норма.

Морската буря на 11 ноември стана причина за безпрецедентно произшествие в Азовско море. За един ден потънаха четири морски съда, два танкера бяха повредени.

Най-сериозната причина за екологичната катастрофа беше повредата на танкера „Волгонефт - 139", от който се изляха около 2 000 тона мазут.

Според информацията на службата за една седмица концентрацията на замърсяването на морската вода с нефтопродукти непосредствено в района на аварията e намаляло няколко пъти.

Такова намаляване се наблюдава и по южното крайбрежие на Азовско море около Кучугури, където от ниво 13 показателите са се понижили на 2 пъти над нормата.