Над хиляда души са загинали, а повече от 30 милиона са засегнати от необичайно силните мусонни дъждове, причинили обширни наводнения в северната и южната част на Пакистан. Страната се нуждае от финансова помощ, за да се справи с последствията от "огромните" наводнения, каза външният министър Билавал Бхуто-Задари, добавяйки, че се надява финансови институции като Международния валутен фонд да вземат предвид икономическите последици от тези наводнения, предава Ройтерс.
"Не съм виждал разрушения от такъв мащаб, много ми е трудно да го изразя с думи... това е огромно", каза пакистанският външен министър Билавал Бхуто-Зардари в интервю за Ройтерс, добавяйки много че много земеделски площи с култури, които осигуряват голяма част от поминъка на населението са били унищожени.
"Очевидно това ще се отрази на цялостната икономическа ситуация", каза той.
Азиатската нация е в икономическа криза, изправена пред висока инфлация, обезценена валута и дефицит по текущата сметка. Бордът на МВФ трябва да реши тази седмица дали да отпусне 1,2 милиарда долара като част от седмия и осмия транш от спасителната програма на Пакистан, в която той влезе през 2019 г.
Бхуто-Зардари каза, че се очаква бордът да одобри транша, тъй като вече е постигнато споразумение между пакистански служители и МВФ и той се надява през следващите месеци Фондът да отчете въздействието на наводненията.
Бхуто-Зардари, син на убития бивш премиер на Пакистан Беназир Бхуто, каза, че икономическото въздействие все още се оценява, но според някои оценки наводненията са нанесли щети за 4 милиарда долара. Като се има предвид въздействието върху инфраструктурата и поминъка на хората, той каза, че очаква общата цифра да бъде много по-висока.
Тази седмица Пакистан ще отправи призив с молба към страните-членки на ООН да допринесат за усилията за оказване на помощ, каза Бхуто-Зардари, и страната трябва да разгледа как ще се справи с дългосрочните въздействия от изменението на климата.
"Въпреки факта, че Пакистан допринася с незначителни количества към общия въглероден отпечатък... ние сме опустошени от климатични бедствия като тези отново и отново и трябва да се адаптираме в рамките на нашите ограничени ресурси, както можем, за да живеем в тази нова среда", каза той.