Най-малко 14 души са загинали и 102 са изчезнали днес, след като проливни дъждове накараха хималайско ледниково езеро Лонак в североизточна Индия да излезе от бреговете си, съобщава "Ройтерс". Това е най-тежкото подобно бедствие в региона от повече от 50 години.
Езерото Лонак в щата Сиким излезе от бреговете си вчера и причини големи наводнения, които според властите са засегнали живота на 22 000 души.
Според метеоролози в Сиким е паднал 101 мм дъжд през първите пет дни на октомври, което е два пъти повече от нормалното ниво. Това е предизвикало наводнения, по-лоши от тези през октомври 1968 г., при които загинаха около 1000 души. В части от Сиким и съседните щати се очакват още проливни дъждове през следващите три дни.
Според местните власти наводнението е било влошено от изпускането на вода от язовир Teesta V на Националната хидроелектрическа корпорация. Четири от портите на язовира са били отнесени и не е ясно защо не са били отворени навреме, обясни правителствен източник пред Ройтерс.
Рано днес щатската агенция за управление на бедствия съобщи, че 26 души са пострадали и 102 са изчезнали, като 22 от тях са военнослужещи. Единадесет моста бяха отнесени, което заедно с обилните валежи сериозно затрудни спасителните операции.
Властите в съседен Бангладеш бяха нащрек след официално предупреждение на държавния съвет за водно развитие, че пет области в северната част на страната може да бъдат наводнени поради покачването на нивото на река Тиста, която навлиза в страната от Сиким.
"Продължават усилията за изкопаване на превозни средства, които бяха потопени в Бурданг близо до Сингтам. Търсенето на изчезналите лица сега се фокусира в районите надолу по течението на река Тиста", каза говорител на индийската отбрана. Армейски бази и други съоръжения бяха повредени от наводнението.
Сиким е малък щат с около 650 000 жители и се намира в планините между Непал, Бутан и Китай. Главната магистрала между него и Силигури в съседния щат Западен Бенгал беше прекъсната поради бедствието. Бензинът и дизелът са станали оскъдни в столицата на щата Гангток, но храната е лесно достъпна.
В доклад от 2020 г. на Националната агенция за управление на бедствия на Индия се казва, че ледниковите езера се разрастват и представляват потенциално голям риск за инфраструктурата и живота в по-ниските им околности, тъй като ледниците в Хималаите се топят поради изменението на климата.
"За съжаление, това е последното от поредица смъртоносни внезапни наводнения, които удариха района на Хиндукуш и Хималаите през този мусон. Това прави очевидна реалността на изключителната уязвимост на този регион към изменението на климата", каза Пема Гямтшо, генерален директор на базирания в Непал Международен център за интегрирано планинско развитие.
Други планински райони на Индия, както и части от съседен Пакистан и Непал, бяха засегнати от проливни дъждове, наводнения и свлачища през последните месеци, като в резултат загинаха десетки души.
Доклад на учени от Националния център за дистанционно наблюдение на Индия преди десетилетие предупреди, че шансовете езерото да излезе от бреговете си са "много високи" - 42%.