Мощно земетресение с магнитуд между 7,3 и 7,9 разтърси Югоизточна Азия, като остави след себе си разрушения, паника и човешки жертви, съобщават Би Би Си и Ройтерс.
По данни на Германския център за геонауки трусът е бил с магнитуд 7,3, а Геоложката служба на САЩ (USGS) отчете магнитуд 7,7 Китайската сеизмологична агенция определи силата му на 7,9.
Земетресението е станало около 12:50 часа местно време (8:20 часа българско време) с епицентър на около 16 километра северозападно от град Сагаинг и на 17 километра западно от Мандалай - вторият по големина град в Мианмар с население над 1 милион души Трусът е бил на дълбочина от 10 километра.
Според информация от военния лидер на Мианмар Мин Аунг Хлайнг, потвърдена от държавните медии, загинали са най-малко 144 души, а 732 са ранени. Очаква се броят на жертвите да продължи да расте.
Разпределение на жертвите по райони: - 96 загинали в столицата Найпидо; 30 в региона на Мандалай; 18 в областта Сагаинг.
Над 130 ранени са регистрирани в Найпидо и около 300 в Сагаинг, като се очакват още данни от останалите региони.
В съседен Тайланд трусът доведе до срутване на строящ се небостъргач в Банкок, при което загина един човек. Десетки работници бяха спасени от развалините. Властите обявиха столицата за бедствена зона.
#Breaking
— Pioneer @PiNetwork (@emarjmanere) March 28, 2025
A building in Bangkok (Chatuchak District), #Thailand has collapsed due to the massive earthquake in #Myanmar. The building is under construction when it collapsed.
Myanmar was hit by a Magnitude 7.7 Earthquake followed by an aftershock of Magnitude of 6.4 pic.twitter.com/okOvhEqAD4
Земетресението е усетено в Лаос, югозападната китайска провинция Юнан, Бангладеш и Тайланд. Тайландският премиер Петонгтарн Шинаватра прекъсна посещение в Пукет, за да свика кризисен щаб.
Управляващата военна хунта в Мианмар обяви извънредно положение в няколко региона и призова за кръводаряване. Държавните медии съобщиха, че "много цивилни са убити и ранени". ООН предупреди за "значителни щети" и затруднена комуникация с пострадалите райони
Правителството в сянка на националното единство с Мианмар заяви, че техните доброволчески сили ще окажат хуманитарна помощ, но подчерта нуждата от спешна международна подкрепа.
За Мианмар това е най-силното земетресение от 1946 година насам и се нарежда сред най-опустошителните в съвременната история на региона.
Настоящото бедствие припомня и за циклона Наргис, който удари южната част на страната през 2008 година и отне живота на 130 хиляди души, а милиони останаха без покрив.
7.7 Earthquake felt in Bangkok, Thailand
— Disasters Daily (@DisastersAndI) March 28, 2025
Rooftop pool water spilling. #sismo #temblor #terremoto pic.twitter.com/owRwK0h4Ce
Координаторът за спешна помощ на ООН написа в X, че екипите на ООН са "подкрепени от експертиза в нашата глобална мрежа" и Централният фонд на ООН за спешна помощ ще бъде мобилизиран, ако е необходимо за помощ на пострадалите.
Европейският съюз изрази готовността си да изпрати спешна помощ на Мианмар и Тайланд след "сърцераздирателните сцени", причинени от мощното земетресени.
Президентът Доналд Тръмп декларира, че САЩ ще помогнат на Мианмар. Тръмп каза, че неговите служители вече са били в контакт с военната хунта на Мианмар, описвайки ситуацията в страната като "ужасна".
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 28.03.2025 в 12:38:51 #2МиЯнмар. Неграмотници
ivaylo-mladenov
на 28.03.2025 в 11:22:34 #1Много страшна работа