Смъртните случаи и нараняванията, причинени от противопехотни мини и невзривени боеприпаси достигнаха четиригодишен връх през 2024 г., съобщава Ройтерс.
Над 6000 инцидента са регистрирани през миналата година. Сред тях има 1945 смъртни случая и 4325 наранявания, сочат данни на доклада на Landmine Monitor 2025. Близо 90% от пострадалите и жертвите са цивилни.
Рязкото увеличение се дължи главно на експлозии на мини в конфликтни зони в Сирия и Мианмар, страни които не са част от конвенцията за неразпространение на противопехотни мини. Договорът, който влезе в сила през 1999 г., обвързва 166 държави. Той забранява използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини. Също така изисква от страните да разчистват замърсените райони и да помагат на жертвите.
Няколко европейски държави се стремят към оттегляне от конвенцията в момент, когато съкращенията на глобалното финансиране възпрепятстват усилията за разчистване. Естония, Финландия, Латвия, Литва и Полша са в процес на законно излизане от Отавската конвенция, забраняваща противопехотните мини, предвид нарастващите според тях военни заплахи от Русия. Украйна също обяви оттеглянето си от конвенцията на 29 юни 2025 г.
Докладът Landmine Monitor 2025 документира признаци за ново използване на мини от Украйна, както и обвиненията на Тайланд, че камбоджанските сили са използвали противопехотни мини в спорен граничен сблъсък през юли, което Камбоджа отрича. Русия и Мианмар, страни, които не са подписали конвенцията, са използвали широко противопехотни мини, се посочва в документа.
USD
CHF
EUR
GBP