Серия от земетресения бяха регистрирани в последните 12 часа в южната ни съседка Гърция.
Най-силният трус е бил с магнитуд от 4.5 по скалата ха Рихтер, сочи справка в сайта на Европейски средиземноморски сеизмологичен център.
Първият трус е възникнал в Южна Гърция около 5.30 часа през нощта местно и българско време. Трусът е бил в Бяло море, с магнитуд от 2.7 по Рихтер, на дълбочина от 16 километра.
Земетресението е регистрирано на 102 километра северно от столицата Атина, на 47 километра северно от град Халкида и на 9 километра северно от село Мантуди, община Киреас.
Източник: EMSC
Вторият трус - около 9 часа сутринта местно време, с магнитуд от 2.6 по Рихтер и дълбочина 60 километра. Земетресението е регистрирано на 130 километра западно от Атина, на 47 километра източно от Патра и на 8 километра северозападно от село Силивениотика.
Източник: EMSC
Следващите 2 труса са регистрирани съответно около 10 и 10. 30 часа местно време.
Единият - в района на полуостров Халкидики, на 46 километра източно от Солун. Магнитуд - 2.2 по Рихтер, дълбочина - 11 километра.
Другият - в района на първите два труса, на 179 километра северозападно от Атина. Магнитуд - 2.7 по Рихтер, дълбочина - 17 километра.
Източник: EMSC
Следващият трус, пети на брой, е регистриран в 11.30 часа местно време. Неговият епицентър също е в района на първите трусове - на 175 километра северозападно от Атина и на 34 километра западно от град Ламия. Магнитуд - 3.5 по Рихтер, дълбочина - 2 километра.
Източник: EMSC
Най-силното земетресение е с магнитуд от 4.5 по скалата на Рихтер.
Неговият епицентър е в района на Халкидики, само на 2 километра от епицентъра на предишното земетресение там или на 48 километра източно от Солун, на 15 километра северно от Полигирос.
Трусът е бил с дълбочина от 2 километра.
Източник: EMSC
В интервала от 12.12 до 12.30 часа в същия район са отчетени още 3 труса.
Те са били вторични, съответно с магнитуд от 2.3 и 2.7 по скалата на Рихтер.
Няма данни за пострадали хора и нанесени щети вследствие на всички земетресения. Някои от тях не са усетени от гражданите.
Източник: EMSC
Източник: EMSC