В неделя талибаните осъдиха като "необоснован и пристрастен" доклад на Съвета за сигурност на ООН, в който се изтъкват разногласията в редиците на групировката.
Това обобщи АП.
През последните седем месеца се наблюдава все по-голямо преместване на властта от столицата Кабул към южния град Кандахар - сърцевината на талибаните и базата на върховния лидер на групировката Хибатула Ахундзада.
В доклад, публикуван по-рано през юни, от Екипа за аналитична подкрепа и наблюдение на санкциите към Съвета за сигурност на ООН се казва, че талибанските управленски структури продължават да бъдат "силно изключващи, ориентирани към пущуните и репресивни" спрямо всички форми на опозиция.
В доклада се казва също, че връщането на Кандахар като седалище на властта - както е било по време на управлението на талибаните в Афганистан през 90-те години на миналия ХХ век - заобикаля висшите талибански министри в Кабул, центъра на сегашното правителство, поради начина на вземане на решения.
Ключови фигури, като например главният говорител на талибаните, са създали офиси в южната част на Кандахар. Монументални декрети, като например тези, които изключват жените и момичетата от образование и работа, са издадени от града вместо от Кабул.
В доклада се посочва също, че групировката води вътрешен конфликт по отношение на ключови политики, централизацията на властта и контрола върху финансовите и природните ресурси в Афганистан. Продължаващите борби за власт допълнително дестабилизират ситуацията до степен, в която избухването на въоръжен конфликт между съперничещи си фракции е очевиден риск, се казва още в доклада.
Главният говорител на талибаните Забихула Муджахид отхвърли "обвиненията" в доклада за размирици, като заяви, че те са неоснователни и демонстрират "очевидна враждебност" към афганистанците.
Според него слуховете за разногласия между лидерите на групировката са продължение на пропагандата от последните 20 години. "Публикуването на такива пристрастни и необосновани доклади от Съвета за сигурност не помага на Афганистан и на международния мир и сигурност, а по-скоро засилва тревогата сред хората (афганистанците)."
В доклада талибанският лидер Ахундзада е описан като "отшелнически и неуловим" и се казва, че той е взел подробни мерки, за да гарантира безопасността си по време на срещи.
В него се цитира и неназована държава - членка на Съвета за сигурност на ООН, според която Ахундзада е преживял два пристъпа на COVID-19, в резултат на което дихателната му система е отслабнала, в допълнение към съществуващите проблеми с бъбреците, което води до предположения, че висши талибански фигури изчакват здравословното му състояние да доведе до естествено наследяване.
"Хибатула гордо се противопоставя на външния натиск да смекчи политиката си", се казва в доклада от 1 юни. "Няма индикации, че други талибански лидери, базирани в Кабул, могат да повлияят съществено на политиката. Изгледите за промяна в краткосрочен и средносрочен план са малки."
Талибаните твърдят, че техните заповеди са съобразени с тълкуването им на шариата, или ислямското право.
От ноември миналата 2022 година талибаните забраняват на жените да посещават повечето обществени места, да учат в университети и да работят на повечето работни места, включително в местни и международни неправителствени групи. На момичетата вече е забранено да посещават училище след шести клас.
През последните дни талибаните се опитаха да изключат и всички чуждестранни организации от образователния сектор - стъпка, която главният говорител на генералния секретар на ООН Стефан Дюжарик заяви в четвъртък, че ще бъде още една "ужасяваща стъпка назад" за афганистанския народ.
Агенциите за помощ осигуряват храна, образование и здравни грижи на афганистанците след превземането на страната от талибаните през август 2021 г. и последвалия го икономически срив.
Justice for ALL
на 12.06.2023 в 08:35:34 #1Оставихте ги да се върнат пак на власт, а сегаги плашите с "доклади". Едното хубаво нещо е, че производството на опиум ще спадне значително. Предният път падна с 90% преди американците да се намесят.