Австралийската полиция повдигна обвинения срещу 34-годишен мъж от Сидни във връзка с умишлен палеж срещу една от най-старите синагоги в Мелбърн, извършен в петък вечерта местно време, докато вътре е имало около 20 души. Те са успели да се евакуират невредими, а пожарът е бил овладян от огнеборци в щата Виктория.
Според полицията заподозреният е излял запалителна течност върху входната врата на синагогата и я е подпалил, след което е избягал от мястото. Той е задържан в събота от антитерористични служители и е изправен пред съда в Мелбърн, където не е подал молба за освобождаване под гаранция.
Палежът е поредният инцидент от нарастващата поредица прояви на антисемитизъм в Австралия след началото на войната между Израел и Хамас през октомври 2023 г. Само седем месеца по-рано друга синагога в Мелбърн също стана обект на умишлен палеж.
Местните власти разследват дали атаката е свързана с друго събитие същата вечер - сблъсък в израелски ресторант в Мелбърн, при който полицията е арестувала лице за възпрепятстване на служители на реда. Според Австралийския еврейски съвет ресторантът е бил сериозно повреден.
Израелският президент Ицхак Херцог остро осъди нападенията в публикация в социалната мрежа X, като ги нарече "отвратителни палежи срещу евреи" и настоя те "да бъдат последните". Израелският премиер Бенямин Нетаняху също реагира, определяйки действията като "тежки престъпления от омраза", подчертавайки, че Израел ще продължи да стои до еврейската общност в Австралия.
Премиерът на Австралия Антъни Албанезе нарече палежа "шокиращ" и обеща пълна подкрепа на разследването. "Моето правителство ще осигури цялата необходима помощ", заяви той.
През последните месеци в страната са регистрирани редица случаи на вандализъм, заплахи и опити за палежи срещу синагоги, училища и домове. През март полицията разкри заговор на организирана престъпна група, която планирала нападение срещу синагога в Сидни с каравана, натъпкана с експлозиви, с цел да отклони вниманието на силите за сигурност.