Миньорите от рудник „Бабино” на мини „Бобов дол” протестираха няколко часа днес.
Първата смяна сутринта е слязла под земята, при свършване на работното време обаче работниците отказаха да излязат. Протестната им акция е спонтанна, а не организирана.
131 души останаха в забоите в продължение на няколко часа. Рудникът преустанови дейност.
Към 14 часа миньорите излязоха от рудника и прекратиха протестните си действия.
Недоволството на миньорите е заради намалени трудови възнаграждения от два месеца насам.
Освен това миньорите настояват да се преразгледат внимателно запасите на рудника и ако има възможност, да продължи добивът на въглища. Готвените съкращения са на 650 души, а добивът се налага да се преустанови, тъй като запасите за изчерпани.
По думите на директора на рудника Атанас Каптиев, цитиран от БТА, водят се преговори.
В рудник „Бабино” работят около 700 души. По данни на синдикатите в мини „Бобов дол” трудовите възнаграждения са намалени с около 22% от август месец насам, а за последния месец работниците не са получавали изобщо възнагражденията си и ваучерите за храна.
Изготвена е протестна декларация със седем искания. Засега няма решение за ефективни стачни действия.
От синдикалната организация посочват, че се водят в момента разговори и част от хората, които бъдат съкратени, да бъдат пренасочени към други рудници.
Рудник „Бабино“ е най-ниската точка на мини „Бобов дол“. Тя служи за отлив и за вентилация.
Инспектори от Главна инспекция по труда са влезли на проверка.
В позиция на КТ Подкрепа се припомня, че през изминалата седмица е изпратено уведомление за предстоящи масови уволнения по Кодекса на труда на 625 служители в мини „Бобов дол”. По същество се пристъпва към техническа ликвидация в нарушение с концесионния договор на рудник „Бабино”, в който работят стотици души.
Синдикатът изтъква, че досега е правил многократни безуспешни опити за срещи с концесионера на рудника, но среща неговия мнгократен мълчалив отказ.
Основните искания на миньорите са:
- Незабавно изплащане на трудовите възнаграждения за месец август в пълния им размер.
- Издължаване на ваучерите за предпазна храна, последните от които са изплатени за месец февруари.
„Подкрепа“ обръща внимание на факта, че извън тежките социални последици от такива необмислени действия, съществува и сериозна опасност от екологична катастрофа с изключително тежки последици за региона.
Според тях случващото се с мини „Бобов дол” е поредното доказателство за безотговорно поведение на редица държавни институции по отношение на спазването на законодателството, приватизационния и след приватизационен контрол.