В разгара на сезона екип на "Новинар" провери колко е лесно да се намери квартира и доколко обявите, публикувани в интернет са надеждни.

В продължение на три дни и след десетки обаждания журналистите не успяват да уговорят нито един оглед на апартамент. Във виртуалното пространство по зададени параметри излизат близо 1000 обяви за наем в столицата. Повечето изглеждат добре и са на сравнително добри цени. При опит обаче да се уговорите да видите квартирата, отговорът на брокерите отсреща е винаги един и същ: "Имотът вече е отдаден" или "Офертата вече не е актуална". Има и случаи, в които ви обясняват, че собствениците всъщност искат едногодишна предплата, за да наемете жилището.

Представител на брокерската гилдия обяснил, че в повечето случаи примамливите обяви не са реални. Те се публикуват за примамка на клиентите. Обикновено те са дело на брокери, които не работят за агенции. Поради това, че публикуването на оферти е скъпо, те плащат за една или две, които са изгодни за наемодателите.

Двата най-големи сайта за обяви на имоти са imot.bg и imoti.net. Велимира Илиева от "Резон Медия", фирмата, която поддържа сайта imot.bg, обясни пред "Новинар", че агенциите сами поддържат профилите си, като заплащат за публикуваните обяви. Публикуването на една обява за една седмица във въпросния сайт струва 50 стотинки. Никой обаче не следи за публикуваните обяви.

От екипа на imoti.net също подчертаха, че агенциите за недвижими имоти носят отговорност за обявите си. Тук цената е далеч по-ниска - за публикуване на обява за един ден се заплащат 4 стотинки. Агенциите поддържат от 300 до 1000 обяви. В същото време сайтът има 6000 регистрации на агенции, някои от които в момента не са активни. Екипът на imoti.net получава средно по 3 рапорта на ден за конкретни неактуални обяви. В повечето случаи обаче агенциите за недвижими имоти се следели една друга, а много рядко кандидат-наематели сигнализират за фалшивите оферти.