Икономиката на България е твърде зависима от евтина работна ръка и сектори, свързани със суровини. Това заяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Евгени Ангелов по време на семинар, посветен на националната политика в областта на иновациите.
Затова и по думите му, основен приоритет в икономическата политика на икономическото министерство, а и на правителството като цяло, е да преструктурира икономиката към сектори, които създават висока добавена стойност.
„Основно място в тези усилия заема подкрепата ни за иновациите", подчерта Ангелов.
Българският бизнес сектор е на последно място в ЕС по влагане на средства за научни изследвания. В същото време е доказано, че компаниите, които инвестират в научни изследвания, имат по голям дял в износа, стана ясно по време на форума.
Във форума участваха представители на Световната банка, Министерството на образованието, младежта и науката и БАН.
Сред основните обсъждани теми бе дали държавата трябва да бъде неутрален арбитър на иновационните проекти или да определи сектори, които целево да подкрепя.
За България е подходящо да бъдат определени широки приоритети за подкрепа - например здравеопазването, околната среда, енергетиката, смятат експертите от Световната банка.
Националният иновационен фонд и Националният фонд за научни изследвания са сред основните инструменти за подкрепа на иновациите, в допълнение на мерките, предвидени за тази дейност по Оперативна програма „Конкурентоспособност".
Националният иновационен фонд финансира научно-приложни изследователски проекти и технико-икономически/предпроектни проучвания.
Научно-приложимите проекти са съсредоточени върху технологичното развитие на нови продукти, процеси и услуги или върху съществено усъвършенстване на съществуващи продукти, процеси или услуги.
При тях максималният размер на безвъзмездната помощ е 500 000 лв. Срокът за изпълнение на проекта е от 12 до 36 месеца.
Технико-икономическите проучвания изследват възможността да бъде реализиран даден научно-приложен проект.
Максималният размер на безвъзмездната помощ е 50 000 лв. Срокът за изпълнение на проекта е от 6 до 12 месеца.
До момента успешно приключените договори са 222.
Предвидените субсидии които са одобрени и предстои да бъдат изплатени са на стойност 3 676 558 лв.
null
на 15.06.2010 в 13:19:18 #7Carpe Diem | 14.06.2010 18:10 Икономиката ни зависима от евтината работна ръка --------------------------- Демек, европейски заплати, НАНАЙСИ... Не, че сме се надявали де... --- за какво европейски заплати? който знае и може ги взема, останалите се надяват и пишат във форуми. толкоз за държава, в която основно се върти търговия с китайски стоки и да се работи в кол центъра на Саша Безуханова се счита за върха на престижа. пък и за какво са ви висококвалифицирани кадри, като в тази държава се внасят дори пластмасовите еднократни чаши за кафе-машините?
Бат Заро
на 15.06.2010 в 12:39:48 #6Това значи че мизерията б БГ стимулира икономическия растеж?
rumen221s
на 15.06.2010 в 12:21:47 #5Приятели, Браво... Топлата вода беше открита ..., отново...!!!
Sluchaen
на 15.06.2010 в 10:43:37 #4Ма то не беше ли "голямо" предимство на икономиката ни евтината работна ръка? Що тъй сега?
Балканец
на 15.06.2010 в 10:31:34 #3Тя тая, Гу'син Министре, не става с лозунги. Щото ако ставаше с лозунги, сега в Пентагона щеха да клопат клавиатури на Правец 16. Щото Тато хем крадеше технологии от къде му падне, хем наливаше пари в т.н. "българска наука" като за световно, хем барем 5 конгреса на БКП се поакаха да пишат директиви и да издигат лозунги за "ТНТМ, автоматизация, качество и ефективност и т. н." Тука зорът явно е пак за "едни пари", дето требва да издат при "едни хора". Без да му пука на министъра, че тези пари са "нашите пари". Щото хората са "неговите хора". Щото сега в т.н. "наука" има само отпадъчен продукт - лакеи, които се водят на работа на ясла, върви им трудов стаж, ходят до службата си веднъж седмично по за 2 часа, ако има какво разбира се нещо за бракуване и крадене, а в другото време са на "граждански договор в некоя фирма, където продават "титла и влияние". То това може и да мине пред Пожарникарчето. Вместо поредните напъни за преразпределяне и крадене на чужд труд, да бехте като начало започнали да осъждате крадците, мутрите и далавераджиите. Щото в нормална държава всеки би инвестирал, новите технологии сами ще дойдат, а умните хора ще се занимават с иновации, вместо да мислят далавери или къде да емигрират.
theteacher
на 15.06.2010 в 08:17:52 #2Как не им омръзна да лъжат! Ние сме аграрна държава и дотам. Трябва да развиваме селско стопанство и животновъдство. Нямаме потенциал за други отрасли, за съжаление.
Carpe Diem
на 14.06.2010 в 19:10:50 #1Икономиката ни зависима от евтината работна ръка --------------------------- Демек, европейски заплати, НАНАЙСИ... Не, че сме се надявали де...