С тържествена церемония днес официално бе поставено начало на строителството на Хранилището за сухо съхраняване на отработено ядрено гориво (ХССОЯГ) в АЕЦ "Козлодуй".
На събитието присъстваха представители на немския консорциум NUKEM - GNS, който ще изгради и оборудва Хранилището, на Европейската банка за възстановяване и развитие, на български партньорски фирми, на ръководството на АЕЦ "Козлодуй" и кметът на община Козлодуй Румен Маноев.
По време на церемонията приветствия към присъстващите и пожелания за успех в реализацията на проекта отправиха изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД Иван Генов и Улф Кучер, административен директор на NUKEM Technologies GmbH.
Двамата положиха паметна капсула, която съдържа копие на издаденото от Агенцията за ядрено регулиране разрешение за изграждане на обекта, на български и английски език.
ХССОЯГ ще осигури дългосрочно безопасно съхраняване на отработено ядрено гориво за период не по-малко от 50 години, при удовлетворяване на международните стандарти в тази област.
to4kata
на 31.07.2008 в 14:02:15 #2къде е караславов? червената подлога?? да го бетонират него в хранилището.
buddy
на 30.07.2008 в 23:19:54 #1Отработилото ядрено гориво е потенциален източник за миграция на ВИСОКО РАДИОАКТИВНИ субстанции в околната среда, пренасяне главно чрез подземните води. Какви са гаранциите, че ХССОЯГ ще осигури дългосрочно безопасно съхраняване на отработено ядрено гориво за период не по-малко от 50 години? Кои международни стандарти ще бъдат спазени? Кой и как прецени, че точно тази площадка е най-подходящата? Има ли оценка за въздействието върху околната среда по време на експлоатацията? Има ли резултати от числено моделиране на евентуална миграция на радионуклиди с потока на подземните води и кой е реализирал модела? Кой е направил проучванията за хидрогеоложките параметри на площадката и къде е доклада за тяхното определяне? Запозната ли е населението на Козлодуй с потенциалните рискове и до каква степен и как те са преодоляни?