По време на срещата бяха представени противоположни мнения дали средствата от т. нар. свръхрезерв от около почти 2 млрд. лева трябва да се използват за инвестиции, за покриване на бюджетни дефицити, увеличаване на социалните разходи или за създаването на гаранционни и инвестиционни фондове.
На срещата присъстваха експерти от министерствата на икономика, финансите, Центъра за икономическо развитие, СДС, БСП, НИЕ, Александър Томов, както и депутати от бюджетната комисия на парламента. Нямаше представители на ДПС и НДСВ.
Позицията на СДС, представена от бившия социален министър Иван Нейков е, че първо трябва да се използват средствата от пенсионните фондове и предприсъединителните фондове и след това да се посяга към фискалния резерв.
Според Александър Томов, част от средствата на фискалния резерв трябва да се използват чрез отделен инвестиционен фонд, за да се реализират приоритети на страната в различни области. Повечето участници в дискусията споделиха идеята за формирането на такъв фонд. Социалдемократите го определиха като инвестиционен, но и гаранционен при определена ангажираност на държавата.
Проф. Георги Стоилов от БСП изрази мнение, че използването на средствата може да стане чрез рефинансиране на търговски банки. Експертите на Съюза на свободните демократи обаче се обявиха против с мотива, че търговските банки имат достатъчно депозити в чужбина и едва ли биха реализирали фискалните средства ефективно в страната.
Според тях тези средства трябва да формират освен инвестиционен, но и фонд за малки и средни предприятия. От МВФ преди време вече изразиха несъгласие с идеята за рефинансиране на търговските банки.
Елена Павлова от Центъра за икономическо развитие изрази тезата, че настоящият момент не е удобен за разблокиране на средства от фискалния резерв с оглед на евентуалното предстоящо преминаване към предпазно споразумение с МВФ, както и във връзка с това, че мандатът на настоящото правителство вече е преминал първата си половина.
Атанас Папаризов от БСП подчерта, че парламентът трябва да продължи да определя минималните суми в резерва.
Към 31 август средствата във фискалния резерв възлизат 4.331 млрд. лева.