Бившата шефка на фонд „Земеделие" Калина Илиева потърсила помощ от КТ „Подкрепа".

Близък неин роднина отишъл в синдиката, за да търси защита на правата на Илиева, която бе отстранена, след като се „прочу" със своята бременност и освободена от фонда.

Това стана ясно по време на пресконференция на КТ „Подкрепа" за осъществен европроект на синдиката.

Константин Тренчев поискал документи за отстраняването на Илиева от нейния роднина, за да прецени синдикатът може ли да я защити. Ще дадем най-доброто от себе си, обеща вицето на Тренчев Димитър Манолов. Ако някой си е позволил да уволни една майка, жална му майка, закани се той.

Повече подробности от КТ „Подкрепа" не пожелаха да кажат.

Проблемът при правата за полагане на труд е толкова стар, колкото и света, изтъкна Константин Тренчев. Всеки труд трябва да се заплаща достойно, подчерта той.

Тренчев представи проект на синдиката, с който е създадена в цялата страна мрежа от Информационни бюра "Достоен труд" за експертна помощ. В реално време работодатели, заети и служители в институции, осъществяващи контрол и работещи на пазара на труда на територията на страната, ще бъдат подпомагани по следните направления: юридически въпроси (трудово-правни и осигурителни), безопасност и здраве при работа, пазар на труда, дейности за младежи, обучение и квалификация.

Проектът се финансира с европейски средства, обясни президентът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев. Близо 2 години синдикатът работи по проекта, като идеята се родила, заради многото постъпващи сигнали за нарушени трудови права.

Много често хората не знаят какви са техните права, а и не знаят как да ги отстояват, изтъкна Тренчев. Искаме да покажем мястото, където нашите сънародници могат да потърсят защита на правата си, допълни той.

В информационните бюра хората ще могат да намерят помощ в търсене на справедливостта, по думите на Тренчев. Познайте истината и истината ще ви направи свободни, каза още президентът на КТ „Подкрепа", цитирайки Светото писание.

В България проблемът е, че нещо се говори по темата, но нищо не се прави, смята и Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ „Подкрепа". Колективното трудово договаряне е един мощен инструмент за постигане целите на достойния труд, подчерта той, но по думите му колективното трудово договаряне у нас е още младо явление. По тази тема трябва да се работи, тя трябва да бъде анализирана и систематизирана, категоричен е Манолов.

Проблемите, с които хората най-често се сблъскват са от правен характер, заяви още той. Информационните бюра "Достоен труд" ще дават правна консултация, защото тесните специалисти по трудово право у нас са малко, а и услугата струва пари.

Друго, с което ще се заемат бюрата, е информиране за безопасността на труда. Хората ще бъдат информирани за свободни работни места, за възможностите за квалификация, необходими  документи за постъпване на ново работно място и др.

КТ „Подкрепа" са решили да се фокусират и върху младите хора и тяхното консултиране - адаптиране към работната среда. Обучението и квалификацията са тема, по която КТ „Подкрепа" работи от 1992 година насам, обясни Димитър Манолов. Централното Информационно бюро ще е в сградата на синдиката в София на бул. Гарибалди. Бюрата ще обхванат територията на цялата страна.

Ние сме решили да изследваме мобилността на работната сила в Европа, изтъкна още Манолов. Местата извън България са много по-привлекателни за нашата работна сила, отколкото в България, допълни той. Синдикатът ще изследва защо сънародниците ни са избрали съответното работно място в конкретната страна, искат ли да се завърнат в България или не.

070010229 е телефонът, на който всеки може да намери помощ и съвет. Цената е на един градски разговор.