Това се налага от поетите ангажименти на българската държава в „Споразумението за цифрово разпръскване" подписано в Женева на 16 юни 2006 и „Стратегията за развитие на радио-телевизионната дейност чрез наземно радиоразпръскване" приета от Народното събрание, където основен приоритет е цифровизацията.
Пред вид задълженията на България пред ЕС, този сложен процес трябва да приключи до януари 2012 година. КРС счита, че на българското население трябва да се осигури плавен и спокоен преход към цифровизация.
Необходимостта от съвместно функциониране на аналогови и цифрови предаватели по време на преходния период ще доведе до сериозен дефицит на радиочестотен спектър. Продължаване на лицензирането на нови аналогови телевизионни мрежи, преди изработването на план-програма, ще изчерпи честотния ресурс и ще доведе до блокиране на цифровизацията.
Най-застрашени са големите градове, където недостигът на аналогови честоти е най-голям. КРС апелира към отговорните държавни институции за спешно изработване на ресурсно обезпечена план-програма, за преминаване на България към цифрово наземно радио-телевизионно разпръскване.
Регулаторът отчита необходимостта и от по-бързото приемане на законодателни промени, които да синхронизират българското и европейското право в тази област, като отчитат развитието на съвременните технологии.
водач на МПС
на 17.07.2006 в 21:47:24 #1Бедна Ви е фантазията,ако знаете какво припокриване на честоти има в София,направо ще настръхнете.Най-масово го правят таксиджиите,които често пъти излъчват на нерегламентирани честоти.Същото се получава и с колите на Бърза помощ,пожарната,както и на автоматичния пеленгатор на летище София.Последният често може да го чуете на канала VHF/свръхвисока честота/.