Комисията за регулиране на съобщенията отмени решенията си за предоставяне на свободния честотен спектър за телевизионно разпръскване, който предостави на Съвета за електронни медии, съобщиха от институцията.

Това се налага от поетите ангажименти на българската държава в „Споразумението за цифрово разпръскване" подписано в Женева на 16 юни 2006 и „Стратегията за развитие на радио-телевизионната дейност чрез наземно радиоразпръскване" приета от Народното събрание, където основен приоритет е цифровизацията.

Пред вид задълженията на България пред ЕС, този сложен процес трябва да приключи до януари 2012 година. КРС счита, че на българското население трябва да се осигури плавен и спокоен преход към цифровизация.

Необходимостта от съвместно функциониране на аналогови и цифрови предаватели по време на преходния период ще доведе до сериозен дефицит на радиочестотен спектър. Продължаване на лицензирането на нови аналогови телевизионни мрежи, преди изработването на план-програма, ще изчерпи честотния ресурс и ще доведе до блокиране на цифровизацията.

Най-застрашени са големите градове, където недостигът на аналогови честоти е най-голям. КРС апелира към отговорните държавни институции за спешно изработване на ресурсно обезпечена план-програма, за преминаване на България към цифрово наземно радио-телевизионно разпръскване.

Регулаторът отчита необходимостта и от по-бързото приемане на законодателни промени, които да синхронизират българското и европейското право в тази област, като отчитат развитието на съвременните технологии.