Наемите на площите на търговските улици в София, които вече сериозно пострадаха от откритите в последните години молове, ще продължат да падат.
Това прогнозират в последния си доклад за развитието на сектора на недвижимите имоти в страната анализаторите на УниКредит, информира money.bg.
В момента цените на квадратен метър за месец на основните търговски улици в София се движат между 35 и 60 евро, но тенденцията е към по-нататъшно намаляване и все по-трудно намиране на нови наематели за освободените помещения.
На практика, забавянето на строежа на част от проектите, до което се стигна заради световната финансова криза, е оказало благоприятен ефект върху пазара. Завършването на всички планирани търговски центрове би наводнило пазара на такъв тип площи. През 2009 г. в София не е отворил врати нито един мол, но през миналата година тази тенденция беше променена с откриването на два големи комплекса - Сердика център и The Mall.
Така само за няколко месеца търговската площ в моловете се удвои, достигайки около 200 хил. кв. м. Допълнително увеличение се очаква през тази година, когато е планирано откриването на Mega Mall, който ще добави още 25 хил. кв. м. търговска площ. Общият размер на търговските площи в страната, към края на 2010 г., е повече от 500 хил. кв. м.
Въпреки натиска от страна на наемателите, засега наемите в мола, остават относително стабилни на нива между 7-35 евро за квадратен метър за месец, в зависимост от големината на магазина. Причина за стабилните цени на наемите е, че средният процент на незаетите площи към момента остава малък до умерен, в различните работещи молове в София. Тези цени обаче могат да бъдат поставени под натиск в бъдеще, заради пускането в експлоатация на нови площи.
Въпреки кризата офис площите, особено в София, постоянно се увеличават. Само през миналата година новите офис площи са се увеличили с над 200 хил. кв. м. Това логично води до намаляване на заетостта им, а оттам - на наемите.
Индустриалните недвижими имоти също не са останали незасегнати от кризата. Но, за разлика от моловете и офис сградите, при логистичните паркове предлагането на нови площи реагира по-бързо на спада в търсенето.
romanti4niat
на 06.01.2011 в 08:57:12 #4Улицата на снобарите ще замре напълно
dk
на 05.01.2011 в 20:17:34 #3Остават обаче пастите! Двайсе години реститутките си пълнят гушите, що народ фалира за да им плаща наемите. Нека малко отънеят. То и МОЛоветене са на сульо и пульо, но си правят парите с малко по-ниски цени. Тия по дюкянчетата на Витошка трябва да се преориентират от бутикови стоки към магазини за левче.
Bulgarian
на 05.01.2011 в 16:42:11 #2За какво сте си въобразили, че една кална улица отникъде заникъде, по която вървят трамвай и каруци е пъпа на света? Поне с площад да завършваше и да нямаше толкова кал....
Жиро
на 05.01.2011 в 16:41:31 #1Нова мерна единица по нюсбегейски - "квадратен месец за метър"