Продължаваме години наред да страдаме от едни и същи болести - от разпокъсано законодателство. Това констатира първият ни еврокомисар Меглена Кунева, която взе участие в кръгла маса по политиките за стимулиране на потреблението, провела се във Rainbow Plaza.

Кунева изтъкна, че за потребителите на услуги, например на Топлофикация, ВиК, мобилните оператори, важното е да имат ясни сметки и да не се чувстват закрепостени.

„Разбираеми ли са сметките, можеш ли да смениш доставчика си?", риторично попита тя. Необходима е конкуренция без да те завържат за един доставчик и да можеш да избираш, подчерта Кунева.

Тя изтъкна, че следващата голяма крачка е развитието на т.нар. дигитален пазар и посочи, че повече от всичко за този пазар ни е необходимо доверие.
„Доверието е валутата на съвременната икономика", подчерта Кунева.

Според Кунева България е в много голям дълг от гледна точка на индикаторите за пазара. Друг голям проблем е, че нямаме силни потребителски организации. Като положителни примери тя посочи Португалия и Великобритания, където тези организации са силни и има практика недоволни потребители да предявяват колективни искове.

В дискусията участва и шефът на Булбанк Левон Хампарцумян, който изтъкна, че у нас никой не е загубил депозит по време на кризата и че това донякъде е защото банковата ни система е консервативна и че недепозитните ни схеми на спестяване са неразвити. Хампарцумян отбеляза, че опитът показва, че в момента, в който махнем стимулите за потреблението, нещата стават по-лоши, отколкото преди въвеждането им, а някои трябва да плати сметката. Такива примери на юг от нас има достатъчно, добави банкерът.

Той подчерта, че потребява този, който се чувства уверен в бъдещото. Според него трябва да се стремим да бъдем конкурентоспособни и то не спрямо себе си, защото не се състезаваме със собственото си минало, а с останалия свят.

„Ще подкрепим всички разумни планове за растеж. Бъдещето, ако не правим глупости, е добро. Трябва да навлезем във фазата на устойчив растеж и тогава потреблението ще навлезе в своите нормални нива", каза още Хампарцумян. Той отбеляза още, че днес банките са по-консервативни, но и че търсенето на кредити не е високо.