Продължаваме години наред да страдаме от едни и същи болести - от разпокъсано законодателство. Това констатира първият ни еврокомисар Меглена Кунева, която взе участие в кръгла маса по политиките за стимулиране на потреблението, провела се във Rainbow Plaza.
Кунева изтъкна, че за потребителите на услуги, например на Топлофикация, ВиК, мобилните оператори, важното е да имат ясни сметки и да не се чувстват закрепостени.
„Разбираеми ли са сметките, можеш ли да смениш доставчика си?", риторично попита тя. Необходима е конкуренция без да те завържат за един доставчик и да можеш да избираш, подчерта Кунева.
Тя изтъкна, че следващата голяма крачка е развитието на т.нар. дигитален пазар и посочи, че повече от всичко за този пазар ни е необходимо доверие.
„Доверието е валутата на съвременната икономика", подчерта Кунева.
Според Кунева България е в много голям дълг от гледна точка на индикаторите за пазара. Друг голям проблем е, че нямаме силни потребителски организации. Като положителни примери тя посочи Португалия и Великобритания, където тези организации са силни и има практика недоволни потребители да предявяват колективни искове.
В дискусията участва и шефът на Булбанк Левон Хампарцумян, който изтъкна, че у нас никой не е загубил депозит по време на кризата и че това донякъде е защото банковата ни система е консервативна и че недепозитните ни схеми на спестяване са неразвити. Хампарцумян отбеляза, че опитът показва, че в момента, в който махнем стимулите за потреблението, нещата стават по-лоши, отколкото преди въвеждането им, а някои трябва да плати сметката. Такива примери на юг от нас има достатъчно, добави банкерът.
Той подчерта, че потребява този, който се чувства уверен в бъдещото. Според него трябва да се стремим да бъдем конкурентоспособни и то не спрямо себе си, защото не се състезаваме със собственото си минало, а с останалия свят.
„Ще подкрепим всички разумни планове за растеж. Бъдещето, ако не правим глупости, е добро. Трябва да навлезем във фазата на устойчив растеж и тогава потреблението ще навлезе в своите нормални нива", каза още Хампарцумян. Той отбеляза още, че днес банките са по-консервативни, но и че търсенето на кредити не е високо.
Miki
на 07.11.2011 в 21:50:51 #2Добре че не стана президент тази. Потребителски организации?! Очевадно е че потреблението е слабо защото хората нямат пари да си позволят много неща. Магазините са пълни със стоки но хората не могат да си ги купят поради липса на пари. Това говори за мощни производителни сили, които са в състояние да произвеждат без участието на много хора. Произведената по този начин продукция обаче трябва да бъде продадена на много хора. А как последните да си я купят? Как като и парите и продукцията са собственост на малкото богати хора? Проблема е в отживелицата наречена капитализъм, но Кунева не би признала това.
navuhodonosor
на 07.11.2011 в 16:12:40 #1аре сокерес