Няма как цената на каймата от месо да е равна на цената на каймата от соя. Няма как сирене от палмово масло да струва колкото сиренето с краве мляко. Това заяви по време на парламентарния контрол земеделският министър Мирослав Найденов в отговор на въпроса на Георги Пирински от БСП относно поскъпването на земеделската продукция.

Министърът е категоричен: „Както две и две прави четири, да е ясно, че каймата от месо, ще е по-скъпа от каймата от соя и че същото се отнася и за сиренето."

Заради упрека на Пирински, че новите стандарти за храните водят до покачване на цените, Найденов се „усъмни", че е възможно в БСП да има носталгия по кренвиршите със соя.

Пирински от своя страна се позова на производители, според които държавата липсва. Той посочи, че в тежко състояние е секторът на производството на яйца, като производители му споделили, че са пострадали като от шоков удар от вноса и че има прикриване на документация и изчезване на доставчици, преди някой да им е потърсил сметка.

Пирински цитира и данни от днешния доклад на Българска стопанска камара, според който 84% от продаваното у нас месо е вносно, 78% от продаваните зеленчуци са вносни, 70% от продаваните плодове са вносни. В пъти намалява месното производство.

Той е категоричен, че статистиката днес показва задълбочаване на проблемите в сектора.

По думите на земеделския министър през януари има поскъпване на цените на земеделската продукция с 22%, но това се дължи най-вече на поскъпване с около 57% на растителните продукти. Животновъдната продукция е поскъпнала с по-малко.

Освен това покачването на цените не е само в България. Като страна-членка на ЕС ние сме част от единния европейски пазар и световната търговия, така че цените на земеделската продукция не може да не се влияят от движението на световните цени, поясни той.

Найденов добави, че с 23.8% е поскъпнал токът, а фуражите - със 17.7%. „Въпреки всичко, от средата на 2010 година цените в България са под средните международни цени, заяви той и изтъкна, че в земеделието са направени инвестиции. Имаме и положително външнотърговско салдо.