България е малка отворена икономика и вече е засегната вече от кризата.

Това коментира банкерът Левон Хампарцумян, член на управителния съвет на Асоциацията на банките в България, цитиран от БиТиВи. Той допълни още, че за разлика от преди 10 години страната ни е по-добре подготвена за влизане в криза.

Лошата новина е, че този, който си загуби работата и фирма, която си загуби поръчките усещат кризата първи. За тези, които имат работа и намират ниша или намират начин да се справят с предизвикателствата на кризата, всъщност тя не е толкова страшна, коментира банкетът. По негово мнение, след края на кризата у нас ще се усети оздравителен ефект.

Това ще е така защото ще раздели устойчивото от неустойчивото развитие, отбеляза банкерът и обясни, че банките не са теглещ локомотив, а тласкащ локомотив, т.е. те следят успеха на клиентите си, но не го създават и това е разумната банкова политика.

Хампарцумян  коментира, че повишаването на лихвите по кредитите се случва, за да компенсира повишения риск в средата. Ако някой има затруднения, той трябва да поиска този кредит да се реструктурира, т.е. да се удължи срокът, да се направи нещо, заяви още банкерът.

Той посъветва хората, които са решили да вземат кредит, особено дългосрочен,  да бъдат изкючително внимателни.

И преди кризата и по време на кризата вземате кредит, само когато сте уверени за какво ви трябва, че ви трябва този кредит и имате ясна идея как този кредит може да бъде изплатен, съветва още банкерът.